Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

3 posters

Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od Gost 2010-10-04, 23:32

Na žalost, nismo bića koja lebde u mehurima od sapunice, srečne lutalice u vazduhu: postoji jedno pre i posle u našim životima, i to pre i posle jeste klopka u koju smo uhvaćeni kao plen u mreži. Kažu da krivicu očeva ispaštaju sinovi, krivica dedova pada na unuke, a ona pradedova na praunuke. Ima nekih istina čiji je smisao oslobodjenje, i onih drugih koje nas užasavaju. Ova moja, pripada drugoj kategoriji. Gde se završava taj lanac krivice? Kod Kaina? Mora li da se ide tako daleko? Šta se krije iza toga? U jednoj indijskoj knjizi sam pročitala da je sve u moći sudbine, dok je snaga volje samo privid. To me je umirilo, ali listajući dalje pronašla sam da naša sudbina nije ništa drugo do rezultat naših prošlih radnji, što znači da, ipak, sami odredjujemo svoju sudbinu. Opet sam bila na početku. Gde je rešenje, pitala sam se. Koju nit treba razmrsiti? I da li je u pitanju nit ili niz? Može li da se preseče, da se prekine, ili smo zarobljeni zauvek?


Suzana Tamaro - Idi kuda te srce vodi

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od Gost 2010-10-05, 14:31

Živela sam dovoljno dugo i bez mnogih sam već ostala; znam da više od njihove odsutnosti boli ono što jedno drugom nismo rekli.

...put koji si prešla nije prav već pun raskršća. Na svakom koraku bio je po jedan putokaz koji je označavao različite pravce; na jednu stranu vodi puteljak, na drugu travnata staza koja se gubi u šumi. Jedan od tih puteva izabrala si nasumice, neke druge nisi ni videla; ne znaš kuda bi te odveli oni kojima si okrenula ledja, da li na neko bolje ili gore mesto; ne znaš, ali u svakom slučaju se kaješ. Mogla si nešto da učiniš a nisi, vratila si se umesto da kreneš napred. "Il gioco dell'oca", sećaš se?. Život se manje više odvija na isti način.
Duž raskršća tvog puta sresćeš i druge sudbine: da li ćeš ih upoznati ili ne, proživeti ih do kraja ili ih napustiti, zavisi samo od odluke koju moraš doneti u jednom trenu. I mada to tada ne znaš, od toga da li ćeš nastaviti pravo ili negde skrenuti, zavisi često i tvoj život, kao i životi tvojih najbližih.



Suzana Tamaro - Idi kuda te srce vodi

ovoj knjizi se vrlo često vraćam ...
Il gioco dell'oca je društvena igra,nešto slično našoj "čoveče ne ljuti se"

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od Gost 2010-10-05, 14:34

Možda ćeš me razumeti tek kada budeš starija i kada predješ onaj tajanstveni put koji od nepomirljivosti vodi do samilosti.
Samilost, pazi, ne sažaljenje. Ako me budeš sažaljevala, sići ću kao oni zli duhovi i napraviću ti gomilu pakosti. Isto ću učiniti i ako budeš stidljiva umesto skromna, ako se budeš opijala praznim razgovorima umesto da ćutiš. Eksplodiraće lusteri, poleteće tanjiri sa polica, gaćice će završiti na lusteru; od svitanja do duboko u noć neću te ostaviti na miru ni trenutak.
To naravno nije tačno, neću uraditi ništa od toga. Ako me bude negde i ako budem mogla da te vidim, biću samo tužna, kao što sam tužna kad god vidim uništen život, jedan život u kojem se put ljubavi nije ispunio.

Čuvaj se. Svaki put kada, sazrevajući, budeš htela da promeniš nešto što je pogrešno u ono što je ispravno, ne zaboravi da prvu revoluciju treba izvesti u sebi samoj, prvu i najvažniju. Boriti se za jednu ideju, a nemati ideju o sebi, jedna je od najopasnijih stvari koje mogu da se dogode.

Svaki put kada se osetiš izgubljenom i zbunjenom, pomisli na drveće i seti se kako ono raste. Ne zaboravi da jedno drvo sa velikom krošnjom i malim korenjem ishčupa prvi nalet vetra, dok kroz drvo sa mnogo žila i malom krošnjom i sokovi jedva protiču. Korenje i krošnja moraju da rastu zajedno; moraš da budeš istovremeno u stvarima i iznad njih, samo tako ćeš moći da ponudiš hlad i zaklon, samo tako ćeš se, kad za to dodje vreme, okititi cvetovima i plodovima.

I kada se pred tobom otvore mnogi putevi a ti ne budeš znala kojim da kreneš, nemoj poći bilo kojim, nego sedi i sačekaj. Diši duboko i s poverenjem u sebe, onako kako si disala onog dana kada si došla na svet; ne dozvoli da ti nešto odvuče pažnju; čekaj, i dalje čekaj. Budi mirna, ćuti i slušaj svoje srce. Kad čuješ njegov glas, ustani i idi kuda te ono vodi.


Suzana Tamaro - Idi kuda te srce vodi

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od MINIdeth^^ 2010-10-31, 17:11

"- Svi ljudi imaju zvezde, ali one svima ne znače isto. Za one koji putuju zvezde su vodiči. Za druge, one su samo male svetiljke. Za naučnike one su problemi. Za mog poslovnog čoveka one su bile zlato. Ali sve te zvezde tamo gore ćute. Ali ti, ti ćeš imati zvezde kakve niko nema ...
- Šta hoćeš da kažeš ?
- Kada budeš noću gledao u nebo, budući da ću ja živeti na jednoj od njih, budući da ću se ja smejati na jednoj od njih, tebi će se činiti kao da se sve zvezde smeju!
I on ponovo prsnu u smeh.
- A kada se utešiš jer čovek se uvek uteši, bićeš srećan što si me upoznao. Uvek ćeš mi biti prijatelj. Želećeš da se smeješ sa mnom. I ponekad ćeš otvoriti svoj prozor, tako, iz pukog zadovoljstva ... A tvoji prijatelji će se čudom čuditi kada vide kako se smeješ gledajući u nebo. Tada ćeš im reći:
- ''Da, zvezde me uvek uveseljavaju!''
A oni će smatrati da si lud. Uvaljivaću te u grdne neprilike ...
I on se ponovo nasmeja.
- To će biti kao da sam ti, umesto zvezda, poklonio hrpu malih praporaca koji umeju da se smeju ..."


"Zatim dodade:
-Idi, pogledaj ponovo ruze. Shvatices da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kazes zbogom, a ja cu ti pokloniti jednu tajnu.
Mali princ ode da ponovo vidi ruze.
-Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
Ruze su se osecale veoma nelagodno.
-Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to tvoja ruza.
I on se vrati lisici.
-Zbogom, rece joj on...
-Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.
-Sustina se ocima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio."

Iz knjige "Mali Princ" (Antoan de Sent Egzieri). Citala sam je toliko puta da neke delove znam i napamet. Stvarno je knjiga zanimljiva za sve uzraste. I uvek naucim nesto novo, jer je uvek shvatim na drugaciji nacin.
MINIdeth^^
MINIdeth^^

Broj poruka : 105
Datum upisa : 27.10.2010
Godina : 27
Lokacija : Kuća xD

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od Drakulina nevesta 2010-10-31, 17:32

ANNO DRACULA-KIM NJUMEN


Vindzorska udovica se ponovo udaje 1888 godine. Uzevsi za muza nikog drugog nego Vlada Tepesa, princa poznatijeg kao Grof Drakula.
Pocinje nova era srednjeg veka. Svi neprijatelji krune bivaju klani ispred Bakingemske palate. Vlada teror. U londonu je Vampirska populacija u porastu. Mnogi se dobrovoljno predavaju na preobracenje.....
Londonskim ulicama hara "srebrni Noz", ubija vampirske prostitutke, i njegovi zlocini prete da poremete mir u novom rezimu. Dok se policija bori da uhvati ubicu dve neobicne osobe se interesuju za slucaj Srebrnog Noza....A to su: Zenevljev Didon, Vampir druge krvi, koja se bori da izvuce iz siromastva i bede Ist End, i Carls Borogard, avanturista u sluzbi misterioznog Diogenovog kluba, i njih dvoje bi mozda mogli da uhvate ubicu....

Drakulina nevesta
Drakulina nevesta

Broj poruka : 169
Datum upisa : 31.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od nexy92 2010-11-04, 18:45

"Kad bi sve ostalo nestalo a on ostao, ja bih jos uvek postojala, a kad bi on bio unisten a svi drugi ostali, svet bi mi postao sasvim tudj, cinilo bi mi se da nisam deo njega. Moja ljubav prema Lintonu je kao lisce u sumi-vreme ce je izmeniti, svesna sam toga, kao sto zima menja drvece. Moja ljubav prema Hitklifu lici na vecite stene ispod povrsine; izvor malo vidljive radosti ali neophodne... Uvek, uvek mislim na njega, ne kao na neko zadovoljstvo jer ni ja nisam zadovoljstvo sama sebi, vec kao na sopstveno bice."

"Da je on na mom mestu a ja na njegovom, i pored toga sto ga mrzim mrznjom koja mi zivot pretvara u zuc, nikad ne bih podigao ruku na njega. Mozes me gledati s nevericom koliko ti je volja! Ne bih ga oterao iz njenog drustva dokle god ga ona zeli. Onog trenutka kad ge vise ne bi zelela, iscupao bih mu srce i napio bih mu se krvi! A do tad-ako mi ne verujes, na poznajes me-dio tad, umirao bih malo-pomalo pre nego sto bih mu dirnuo dlaku na glavi."

Orkanski visovi
nexy92
nexy92
Moderatori
Moderatori

Broj poruka : 2013
Datum upisa : 14.09.2010
Godina : 31
Lokacija : izmedju svetova... :)

http://angels.motionsforum.com

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori Empty Re: Odlomci iz knjiga koje volimo - strani autori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu