Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uvrede deo dečje svakodnevice

Ići dole

Uvrede deo dečje svakodnevice Empty Uvrede deo dečje svakodnevice

Počalji od Tornado 2010-12-18, 18:17


Verbalno nasilje uvod je u brutalnije nasilje, smatraju stručnjaci. Ipak, uvrede i ismevanja su uobičajena među decom.

U poslednja dva meseca, svaki drugi učenik bio je na neki način vređan ili su mu se podsmevali.
Istraživanja pokazuju da je verbalno nasilje već godinama u porastu, a stručnjaci upozoravaju da je ono, gotovo uvek, uvod u brutalnije nasilje. Đaci priznaju da su uvrede deo uobičajenog rečnika i da bez njih teško može da prođe i jedan dan.
Deca kažu da ružne reči govore i dečaci i devojčice, a da, ponekad, ima i tuče.

"Ismeva se fizički izgled, ukoliko dete ima neki nedostatak, ako je punije, nosi naočare, ukoliko je dete manje spretno, ako pripada drugoj nacionalnosti, recimo, romsko dete, ako je došlo iz druge sredine, pa drugačije priča. Sve može da bude predmet ismevanja", kaže školski psiholog, Milja Krivokuća.

Roditelji, obično, takvo ponašanje smatraju dečjim čarkama i ne pridaju mu veliku pažnju, i tako prave grešku.
Kultura nepoštovanja
"To rađa jednu kulturu nepoštovanja, kulturu koja se vrlo lako prenosi na odrasle, na roditelje. Dakle, to je uobičajen način komunikacije. Ako ja nisam grub, ako ja na taj način ne vređam, dopustiću da mene neko vređa, pokazaću da sam slab", navodi profesor Filozofskog fakulteta, Dragan Popadić.

Prema mišljenju stručnjaka, s obzirom na ogromnu moć kreiranja ukusa gledalaca, mediji su jedan od glavnih krivaca za verbalno nasilje među decom, koja često, satima, bez roditeljskog nadzora, gledaju neprimerene sadržaje.
"Mediji danas računaju na jeftine senzacije. Jedna od takvih senzacija je psovka u govornoj emisiji korišćenje nekulturnih izraza, što jeste simptom ovog vremena i trend, ali nije nužno da televizija taj trend podrži", smatra kulturolog i teoretičar medija Divna Vuksanović.

Opravdanje da je stvarnost vulgarna i da je mediji samo oslikavaju za stručnjake je neprihvatljivo, jer, kako navode, mediji mogu biti zabavni i bez vulgarnosti i verbalnog nasilja.
U protivnom, dovodi se u pitanje njihova osnovna funkcija - negovanje kulture komunikacije.

Izvor: rts.rs
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu