Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Wikileaks : Pretnje dobijao i Asanžov sin

Ići dole

Wikileaks : Pretnje dobijao i Asanžov sin Empty Wikileaks : Pretnje dobijao i Asanžov sin

Počalji od Tornado 2010-12-25, 06:11

Wikileaks : Pretnje dobijao i Asanžov sin 102882_0603-assange-foto-reuters_f


Ako me izruče Americi, postoji velika verovatnoća da ću biti ubijen u zatvoru pod nejasnim okolnostima, poručio je svetu Džulijan Asanž, tvorac internet sajta Vikiliks, koji je od kako je objavio više od 250.000 tajnih diplomatskih prepiski SAD, dobio na hiljade pretnji smrću. Poslednje u nizu upućene su čak i njegovom dvadesetogodišnjem sinu Danijelu, koji je sada, kako pišu svetski mediji, prinuđen da se skriva negde u Australiji.

Na Asanžovu smrt pozivali su čak i visoki svetski zvaničnici, a on sam je nedavno tvrdio da je svakodnevno bombardovan pretnjama američkih vojnika. „Pretnje smrću primam svakodnevno. Primaju ih moj sin i moj advokat, a većina, kako mi se čini, stiže sa adrese američkih vojnih snaga“, rekao je Asanž.

Sam Danijel, koji radi u kompaniji za dizajn softvera, pisao je na svom „Tviter“ internet profilu da se iz straha da bi ga mogli prepozati nije zadržavao na skupovima podrške njegovom ocu u gradu u kome živi.

Balast objave tajnih dokumenata američke administracije tako nije pao samo na Asanža. Iako mu neki pripisuju pravo na dobijanje Nobelova nagrade za mir, čini se da glas onih koji žele da mu vide kraj daleko više odjekuje. Tako je bilo s izjavom savetnka kanadskog premijera Toma Flenegana, koji je u intervju na televiziji „CBS njuz” pozvao na ubistvo Asanža.

„Barak Obama treba da uceni glavu Asanža ili pošalje bespilotnu letelicu na njega... Mislim da bi Asanž zaista trebalo da bude ubijen. Ništa dobro ne može da ispadne od ovoga”, rekao je Flenagan.

Slikovita je bila i Sara Pejlin, bivša senatorka Aljaske i ultrakonzervativna republikanka, koja je na svom nalogu na „Fejsbuk“ napisala da bi glavnog urednika Vikiliksa trebalo progoniti kao Osamu bin Ladena.

„Asanž je antiamerički operativac, čije su ruke okrvavljene. Zbog njegovog objavljivanja poverljivih dokumenata talibanima je otkriven identitet više od 100 izvora u Avganistanu. Zašto nije hitno naložena potera za njim kao za Al Kaidom i talibanskim liderima,” napisala je Pejlinova.

Sam Asanž nije do sada propustio nijednu priliku da istakne da mu život visi o koncu, ali i da pošalje poruku da Vikiliks neće prestati da praši svetskom političkom scenom, čak i da njega likvidiraju. Možda baš zbog drskosti kojom se Asanž suprostavlja stalnim napadima svetskih zvaničnika ili zbog činjenice da je inicirao jednu od najvećih bruka za administraciju SAD u novijoj svetskoj istoriji, tek ni sam vrh američkog političkog establišmenta nije ostao ravnodušan.

Američki potpredsednik Džo Bajden nazvao ga je „visokotehnološkim teroristom” i najavio optužnicu protiv njega, bivši predsednika SAD Bil Klinton je rekao da će posle Asanžovog poteza sigurno biti mrtvih, a sam Obama je čitav Vikiliks nazvao jadnim.

U takvim okolnosti i ne čudi što se Asanž plaši da bi skončao u američkom zatvoru. On smatra da Obamina administracija pokušava da se nagodi s američkim vojnikom Bradlijem Meningom koji je u zatvoru pod sumnjom da je Vikiliksu dostavio poverljive depeše. Ukoliko nagodba uspe, Asanž bi u mogao i formalno biti optužen kao Meningov saučesnik, što bi SAD dalo pravo da traži izručenje.

U intervuju britanskom „Gardijanu” Asanž je rekao da ne očekuje izručenje i da će poslednju reč u vezi s njegovom sudbinom imati Dejvid Kameron, britanski premijer. „Premijeru će biti teško da me prepusti Americi ako britanski narod pokaže da me snažno podržava. Sve je to stvar politike”, rekao je on.
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu