Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Božićni dar zemljacima pola miliona evra

Ići dole

Božićni dar zemljacima pola miliona evra Empty Božićni dar zemljacima pola miliona evra

Počalji od Tornado 2011-01-07, 04:46

Božićni dar zemljacima pola miliona evra Priboj


Dobrotvor iz Kanade svojim rođacima i komšijama u Srbiji poslao novac za popravku i dogradnju kuća, školovanje dece, lečenje i druge potrebe.


Kraljevo – Već deset dana Radoje Glavčić putuje po selima u okolini Jošaničke Banje, a već je bio u Raški, Kraljevu… Sprema se i za Beograd, Ivanjicu, Pančevo… Sa sobom nosi spisak i deli pare, deci obično po dve hiljade evra, a odraslima znatno više. Tako je, do pre dva dana, kada smo ga sreli, podelio ukupno oko četiri stotine hiljada, a ostalo mu je, kad se po spisku sabere, da uruči još stotinak hiljada evra.

Reč je o pomoći, odnosno novogodišnjem i božićnjem poklonu, a „Deda Mraz“ ili „Božić Bata“ je daleko, čak u Kanadi, pa je pomenuti Radoje ovde njegov zamenik. Uistinu, darodavac je Milomir Glavčić, koji u Kanadi živi pokraj Nijagarinih vodopada, u gradu Nijagara Fals. I, kako smo već ranije pisali, on je u rodnom kraju, u selima podno Kopaonika ali i šire, poznat kao veliki dobrotvor i patriota.

Tamo je sagradio dve crkve, asfaltirao put, a vode se i pregovori o gradnji vrtića i doma kulture u Jošaničkoj Banji. Pored toga, on se krajem svake godine, obavezno pre Božića, seti svojih rođaka, komšija i drugih. A, ovog puta baš je „odrešio kesu“, kriza je veća nego ranije a u Kraljevu je bilo i zemljotresa pa je njih 135 dobilo, u odnosu na ranije, znatno uvećane, različite sume, što kad se sabere ukupno iznosi oko petsto hiljada evra.

– Najaviše je, naravno, Glavčića, gore u selima pod Kopaonikom, a ima ih i u Kraljevu, Raški, Beogradu... Ovima u Kraljevu je tu pomoć dodelio i za popravke njihovih kuća oštećenih posle zemljotresa, a drugima za poboljšanje kućnog budžeta, za školovanje dece... Ne želi jedino da se novac troši na letovanja, zimovanja, putovanja... Pored rođaka, na spisku su i pojedine komšije gore u selu a ima i nepoznatih, onih koji su mu se pismom za pomoć obratili. Evo, recimo, Desimiru i Ruži Durađević iz Gokčanice poslao je nekoliko hiljada evra pošto su mu se obratili za pomoć oko popravke i dogradnje kuće – priča nam Radoje Glavčić.

Milomir Glavčić je skoro šest decenija van Srbije. Iz rodnih Popa, iznad Jošaničke Banje, otišao je davno, kao siroče. Malo šegrtovao u Beogradu, a odmah posle rata iz vojske prebegao čamcem preko Prespanskog jezera, u Grčku. Onda ga je put odveo u Italiju, da bi se skrasio u Kanadi. Bavio se mnogim poslovima, bio stolar, rudar... i samo svojim radom i umećem pokraj Nijagare stekao je dva hotela, bioskopsku dvoranu, veliko zemljište. Bio je vredan radnik, snašao se i u biznisu, a znao je kada da kupi i kada da proda i sada je tamo jedan od najbogatijih Srba. Veliki je patriota, nije zaboravio svoj kraj i ljude, iako u Srbiju posle odlaska nikad nije dolazio.

U kratkom telefonskom razgovoru kazao nam je da upravo razmatra jedno pismo u kome su mu se obratili za pomoć:

– Poslali su mi molbu za pomoć i spisak materijala za kuću oštećenu od zemljotresa koji im je potreban. Vidim, sve to iznosi oko 550.000 dinara, pa ću pomoći. Tako, ne pomažem ja samo moje Glavčiće nego i druge, a posredno i moju Srbiju iz koje sam, doduše, pobegao, ali, verujte, nisam na taj moj odlazak iz vojske ponosan... Kažem, i država, valjda, ima koristi od mene, jer kada, recimo, pošaljem pola miliona evra, oni to tamo troše, to se ubacuje u srpsku ekonomiju. A, iako sam teško radio i zaradio, volim da pomognem. Verujte, ja sam danima zadovoljan kad nekome olakšam život, ublažim nevolje. Uveče, recimo, pred spavanje u krevetu pomišljam kako se oni tamo raduju zbog moje pomoći i zaspim sa osmehom na licu. Jedino se pomalo ljutim kad nekome uputim novac, a taj se posle i ne javi. No, dobro, ima raznih ljudi. Voleo bih da mojim primerom krenu i drugi Srbi koji žive ovde, u Americi, Evropi a bogati su – kaže Milomir Glavčić.

Nema reči kojima bi se opisala ta humanost, objašnjava Milomirova sestričina Stojana Milovanović, koja živi u predgrađu Kraljeva.

– Ma ja sam tako ponosna na tog mog ujaka, radujem se kad čujem te priče o njemu kao čoveku velikog srca i dobre duše. Koliko je nepoznatih ljudi on pomogao, a da ne pričam o nama rođacima. Ja i još četvoro dece, mojih sestara, ostali smo rano bez oca i da nije bilo njega ne znam kako bismo se u životu snašli. Ma on je život za nas značio i stalno mislim kakvu pažnju ja njemu da posvetim. Znam da on tamo ima sve, ali baš nedavno sam od vune isplela dva džempera za njega i njegovu suprugu Armelinu i poslala im jer znam da on voli da ga ponešto podseća na Srbiju, na rodni kraj – kaže Stojana Milovanović.
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu