Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kupanje i nega bebe

Ići dole

Kupanje i nega bebe Empty Kupanje i nega bebe

Počalji od medena 2010-10-13, 02:16

Šta je sve potrebno za kupanje bebe?
Da bi okupali novorođenče pored plastične kadice i tople vode potrebno vam je:

- bebi sapun, Ph neutralan
- bokal sa mlakom vodom za polivanje
- pelena za kadu
- vata, sunđerić, peškirić ili pamučna krpa za kupanje bebe
- peškir za brisanje bebe

Odmah nakon kupanja bebu ćete obući i spremiti za spavanje pa vam je potrebno:

- krema za mazanje guze
- čista pelena, benkica i vreća za spavanje ili pamučno odelce
- četka
- štapići za uši
- D vitaminski rastvor (najbolje vezati za kupanje da se ne zaboravi)



Polozaj u kom treba da bude beba

Dok ne otpadne pupčani patrljak beba se kupa preko ruke pod mlazom vode. Držite bebu preko podlaktice sa pelenom preko pupka. Dok se pupčani patrljak ne sasuši i ne otpadne novorođenče bi trebalo da kupa patronažna sestra. Kasnije se beba kupa ležeći na leđima sa glavicom podignutom i oslonjenom na majčinu podlakticu.




Beba bi trebalo da se kupa preko ruke, pod mlazom vode. Na podlaktici nalazi se bebin stomak. Pupak je najbolje ostaviti zamotan, pa kada se kupanje završi odmotati ga, prebrisati ga sa čistom sterilnom gazom i povidon jodom dva do tri puta. Uvek uzimati novi sterilni tupfer za prebrisavanje pupka i opet ga sterilnom gazom umotati.


Kako se kupaju devojčice u predelu genitalija?

Genitalije se kod bebe devojčice peru sapunom i vodom od napred prema nazad, prema guzi. Unutra se nikad ne razmiču male i velike usne radi pranja. Beličaste naslage koje se vide u prvih mesec dana su sirasti maz koji štiti bebinu kožu, nikad ne treba brisati niti odstraniti.




Kako se kupaju dečaci u predelu genitalija?

Dobra higijena genitalija važna je od samog rođenja. Penis se pere prilikom svakog kupanja sapunom i vodom sa spoljne strane i to će biti dovoljno da se odstrane nakupine smegme. Glavić je muškom detetu prirodno zaštićen kožicom koja ga potpuno pokriva.

Kod kupanja dečaka potrebno je kožicu lagano povući na dole sve dok ne osetite otpor, tada operite smegmu i dobro isperite. Nikada se kožica na silu ne prevlači preko glavića! Slepljena kožica je u uzrastu do dve godine normalna pojava i spontano će se odvojiti.



Plac tokom kupanja

Preispitajte se da li ste odabrali pravo vreme, možda je previše umorna i pospana ili je jako gladna. Pokušajte sa nekim od ovih predloga:

1. Pomerite vreme kupanja za pola sata unapred i malo je nahranite.

2. Pričajte i smešite joj se dok je kupate.

3. Možda ste nervozni u grču ili ste suviše grubi i pravite nagle pokrete. Zato probajte da budete nežniji, opušteniji, pevajte dok kupate bebu ili uključite neku muziku.

4. Pokušajte da se kupate zajedno, blizina i toplina vašeg tela opustiće bebu.

5. Ako i dalje jako plače dok se kupa preskočite kupanje nekoliko dana i perite je samo nasapunjanim sunđerom na prostirci za presvlačenje. Posle dva tri dana pokušajte ponovo. Sad neka je tata kupa a vi budite asistent.



Kupanje i nega bebe Catego10
1. Operite ruke i kadicu pre kupanja bebe.

2. Sipajte malo tople vode u kadicu i proverite toplinu vode podlakticom. Dubina vode treba da je oko 5 cm. Ako niste sigurni u toplotu vode možete proveriti i toplomerom za vodu. Temperatura treba da bude 37 stepeni.

3. Sipajte malo topliju vodu u bokal. Taman će se ohladiti na poželjnu temperaturu dok vi okupate bebu.

4. Pripremite sve što vam je potrebno za kupanje. Neka vam na jednom mestu, pri ruci, stoje češalj, sapun, krema, štapići za uši, De vitamin i tupferi od vate. Još samo dodate bebin čist veš i sve je spremno.

5. Sada raspovijte i svucite bebu. Uzmite tupfer od vate i sa čistom vodom operite bebine oči. Svaki tupfer posebno za svako oko, od spolja prema nosu.

6. Golu bebu umotajte u pelenu i polako je spuštajte u vodu. Pričajte svojoj bebi i smešite joj se. Leva ruka je ispod bebinih ramena, glavu joj podupirete podlakticom, desna ruka je podvučena ispod bebine guze i na desnoj podlaktici su oslonjene bebine nogice.

7. Najpre oslobodite desnu ruku tako što ćete guzu i nogice spustiti u vodu. Prstima leve ruke držite dete ispod pazuha. Bebina glava je naslonjena na levu ruku i nikad se ne spušta potpuno u vodu. Čvrsto držite bebu u kosom položaju tako da joj voda dopire do grudi. Znači leva ruka vam je zauzeta držanjem glavice tokom kupanja bebe, a za kupanje vam je slobodna desna ruka.

8. Desnu ruku nasapunjajte sapunom i perite najpre lice, zatim glavu, pa vrat, jednu pa drugu ruku, grudni koš, stomak, genitalije zatim noge. Ispirajte ruku u kadici ili peškirić za kupanje ako ga koristite i ponovo nasapunajte. Predeo polnih organa treba dva puta nasapunati i oprati.

9. Okrenite bebu na stomak, tako da prednji deo grudnog koša i glavu držite preko leve ruke a kolenima je oslonjena u kadici. Operite bebin vrat sa zadnje strane i leđa, zatim još jednom guzu i genitalije sa zadnje strane.

10. Podignite bebu iznad kade i isperite je sa čistom vodom iz bokala. Temperaturu vode u bokalu ste proverili rukom. Beba se ispira od glave prema leđima, guzi i nogama, zatim se okreće i ispira se i sa prednje strane.

11. Izvadite je iz kadice i umotajte u mek veliki peškir. Umesto da bebu trljate, posušite je nežnim tapkanjem po koži.

12. Obrišite bebine uši spolja, namažite guzu sa kremom, prepovijte je u čistu pelenu, obucite benkicu, odelce ili vreću, dajte joj De vitamin i zatim je podojite. Posle kupanja bebe uvek duže spavaju pa je zgodno bebu kupati uveče u vreme kada vi i vaš suprug imate najviše vremena.
medena
medena
Admin: dobrica
Admin: dobrica

Broj poruka : 14227
Datum upisa : 04.09.2010
Lokacija : N.B.K.

https://nisam-tu.4umer.com/forum.htm

Nazad na vrh Ići dole

Kupanje i nega bebe Empty Re: Kupanje i nega bebe

Počalji od medena 2010-10-13, 02:16

Nega pupka..
Pupčana vrpca se na rođenju preseca i vezuje. Nakon izlaska iz porodilišta vidi se pupčani patrljak koji se obično sasuši i otpadne do 10. dana života. U prvih par dana, po povratku kući, o bebinom pupku bi trebalo da se brine patronažna sestra i da vam pokaže kako to vi da radite. Ona će vas upoznati sa osnovnim merama koje treba da znate kako nebi došlo do infekcijepupčane ranice.

POSTUPAK:

1. Odmotati zavoj sa pupka i baciti.

2. Uzeti sterilnu gazu i natopiti je povidon jodom.

3. Očistiti pupčani patrljak-ranu sa povidon jodom.

4. Baciti upotrebljenu gazu i uzeti drugu, natopljenu povidonom.

5. Očistiti okolinu sa povidonom.

6. Ponoviti sve još jednom.

7. Staviti suvu gazu na pupak i zavoj preko toga zaviti ili uviti sa većom suvom gazom u «bebu» (tražiti da vam to pokaže patronažna sestra).

Ako pupak vlaži ili ima okolno crvenilo ili granulom, beličastu tvorevinu (kao mali beli karfiol) treba se javiti pedijatru u dom zdravlja.


Za negu pupka dovoljan je povidon jod. Antiseptički (žuti) prašak se više ne koristi a 3% hidrogen koriste pedijatri i patronažne sestre u slučaju infekcije ili pojave granuloma.
Kod nekih beba pupak odpadne za 3 dana a kod nekih za dve nedelje. Sve one pupčane patrljke koji nisu otpali za dve nedelje treba da pregleda pedijatar. Nipošto nemojte patrljak vući ili na bilo koji način pokušavati da ga uklonite. Kada se patrljak osuši on će otpasti. Kada se to dogodi ostaće upčana ranica koju je potrebno tretirati još par dana.

Ako pupak nije otpao na vreme, šta je po sredi?
Postoji mogućnost da beba ima fistule (mali kanalići koji povezuju bešiku), ili da ima infekciju koju će pedijatar prepoznati i pravilno lečiti.



Komplikcije u kolko se pupak ne odrzava

Najčešća je pojava crvenila oko pupka, zatim neprijatan miris i pojava sekrecije - kad pupak vlaži. Treba se odmah javiti lekaru koji će pored lokalne nege odrediti i antibiotsku terapiju za vašu bebu. Čim primetite crvenilo ili da pupak vlaži, odmah se obratite lekaru jer su to sigurni znaci infekcije i treba ih na vreme sanirati.

Nakon otpadanja pupčanog patrljka dešava se da ostane deo upaljenog tkiva koji flisuje. Lekari tvrde da to nije razlog za brigu i ova pojava je veoma česta i potpuno bezopasna. Odnesite bebu kod lekara a on će očistiti upaljeni deo pupčića štapićem natopljenim srebro-nitratom. Postupak je efikasan i bezbolan za bebu.


Pupčana kila je bezbolna izraslina oko pupka. U velikom broju slučajeva nije potrebna ni terapija ni hirurški zahvat jer nestaje do druge godine bebinog života. Ako se kila ne povuče do bebine treće godine, lekari će je, najverovatnije, hirurški odstraniti.
medena
medena
Admin: dobrica
Admin: dobrica

Broj poruka : 14227
Datum upisa : 04.09.2010
Lokacija : N.B.K.

https://nisam-tu.4umer.com/forum.htm

Nazad na vrh Ići dole

Kupanje i nega bebe Empty Re: Kupanje i nega bebe

Počalji od medena 2010-10-13, 02:17

Nega kose i glave

Kosa i koža glave novorođenčeta se peru sapunom i vodom. Prilikom kupanja dva puta nasapunjate bebi kosu, istrljate, pa isperete. Ne treba da strahujete, frontanela jeste mekana i bebina koža se pomera gore-dole, ali ne može se oštetiti trljanjem. Kad bebicu okupate i osušite peškirom, kosicu, ako je ima, očešljajte četkom sa mekanim dlakama.

Šta je temenjača?

Temenjača je seborični dermatitis poglavine - masne žućkaste naslage na glavi. Blaži oblik temenjače, mestimične površine na koži glave sa masnim ljuspicama.


Koji je lek za suzbijanje temenjače?

U podne natopite bebinu kapicu nekim uljem, stavite je bebi na glavu i držite je sve do večeri. Nakon večernjeg kupanja bebi dobro istrljajte glavicu peškirom i iščetkajte joj kosicu gustim češljem. Ponavljajte postupak sve dok se temenjača potpuno ne povuče. Treba biti uporan jer može da potraje i po nekoliko dana.


Zašto se javlja temenjača?

Temenjača se javlja kod dece koja imaju predispoziciju za to i ona obično jesu sklonija kasnije ka ekcemima, alergijama, astmi i bronhitisu. Temenjača se pogoršava kada se glava znoji pa pazite da se ne pregreva – stavljajte bebi kapu samo kada je zaista neophodno.


Koliko često treba bebi da perem kosu?

Bebinu kosu je dovoljno prati dva do tri puta nedeljno. Ako se bebina kosa masti zbog kapice za spavanje ili izrazito masne kože onda je šamponirajte češće.


Kako da šamponiram bebi kosu?

1. Pokvasite bebinu glavu blagim mlazom iz šolje. Stavite na ruku kap bebi šampona ili u rukama napravite sapunicu pomoću bebi sapuna. Utrljajte rukama šampon u bebinu glavicu.

2. Dok šamponirate bebu pazite da šampon ili sapun ne uđu u bebine oči.

3. Isperite detaljno bebinu kosicu blagim mlazom ili sa dve-tri šolje mlake vode.

4. I dok ispirate bebinu kosicu budite pažljivi kako voda sa šamponom ne bi ušla bebi u oči. Najbolje je da stavite ruku na bebino čelo i tako sprečite da voda sklizne do lica.
medena
medena
Admin: dobrica
Admin: dobrica

Broj poruka : 14227
Datum upisa : 04.09.2010
Lokacija : N.B.K.

https://nisam-tu.4umer.com/forum.htm

Nazad na vrh Ići dole

Kupanje i nega bebe Empty Re: Kupanje i nega bebe

Počalji od medena 2010-10-13, 02:17

Higijena usta kod beba

Ako primetite neku belinu u ustima vaše bebe,to je najverovatnije sor ili mlečac – gljivična infekcija koja može da izazove niz problema u bebinim ustima. Beba je ovu gjivicu mogla da „pokupi” u porođajnom kanalu kao infekciju monolijom, monilijazom. To je gljivica candida albicans, regularni stanovnik vagine i usta. Mlečac se u bebinim ustima pojavljuje kao sirasta ugruševina i ako je beba ima načićete je na unutarnjim stranama obraza, na jeziku, nepcu i desnima. Na prst stavite sterilnu gazu i umočite je u rastvor sode-bikarbone i vode pa time pređite bebino nepce, jezik i unutarnju stranu obraza.
Da se ova infekcija ne bi širila stavljajte daktanol gel u bebina usta, i mažite njime bradavice. Ako primetite sor, najbolje je da se konsultujete sa patronažnom sestrom.


Beba ima male bele otoke na desnima, da li je to opasno?

Nije, nećete verovati ali to su bebini zubići. Dešava se kod nekih beba da su im zubići „blizu” u desnima. Druga je mogućnost da su to male ciste, fistule, ispunjene tečnošću. Ovakve ciste su uobičajene i uskoro će nestati bez ikakvih problema, a desni vaše bebe biće čiste i ružičaste.


Moje novorođenče ima žućkasto bele tačke po nepcu, da li da se brinem?

Žućkasto bele tačke na nepcu novorođenčeta poznate su kao Epštajnove perle. Ove fleke takođe nisu neuobičajene niti postoji neki medicinski razlog za njihovo pojavljivanje. Ne brinite jer će uskoro nestati
medena
medena
Admin: dobrica
Admin: dobrica

Broj poruka : 14227
Datum upisa : 04.09.2010
Lokacija : N.B.K.

https://nisam-tu.4umer.com/forum.htm

Nazad na vrh Ići dole

Kupanje i nega bebe Empty Re: Kupanje i nega bebe

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu