Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brisanje sa biroa, a posla nigde

Ići dole

Brisanje sa biroa, a posla nigde Empty Brisanje sa biroa, a posla nigde

Počalji od Tornado 2010-11-20, 09:29


Beograd -- Broj nezaposlenih na teritoriji niške filijale Nacionalne službe za zapošljavanje značajno se smanjuje. Ne zbog zapošljavanja, već zbog ažuriranja spiskova.


Brisanje sa biroa, a posla nigde 13869208904ce711a484e41148941930_450x296

Prema podacima ove filijale, za samo četiri meseca (jul, avgust, septembar i oktobar) klikom miša na kompjuteru iz evidencije nezaposlenih izbrisano je ukupno 6.110 ljudi, što je u proseku 1.500 mesečno. Izbrisano je dakle 1.000 ljudi više nego što ukupno radi u proizvodnji u gradu na Nišavi.

U najmanje dve trećine slučajeva, ljudi "nestaju" sa spiska, jer se po isteku tri meseca, iz onih ili ovih razloga ne prijave svom savetodavcu u filijali ili nekoj od ispostava. A to dalje znači, da u narednih šest meseci moraju da budu van evidencije nezaposlenih, iako su faktički nezaposleni. Brišu ih i zbog jednog dana zakašnjenja.

"Od ukupnog broja, 4.648 lica je brisano iz evidencije zbog nepridržavanja zakonskih odredaba (neopravdanog nejavljanja savetodavcu na svaka tri meseca ili neodazivanja na poziv filijale). Ostali su skinuti zbog zapošljavanja i 'drugih aktivnosti'", kaže PR filijale, Nataša Stanković.

Inače, zakonodavac je predvideo, da pored neredovnog javljanja, razlozi za brisanje iz evidencije ali bez navedene kazne, mogu biti i preseljenje u drugo mesto, odlazak u vojsku ili na izdržavanje zatvorske kazne.

"Zakasnila sam samo jedan dan, jer sam imala zakazan pregled kod lekara, a kada sam došla sutradan rekli su mi da me u kompjuteru nema i da se javim posle pola godine. Jedva sam nekako uspela da me ponovo vrate na tu prokletu listu, pošto sam donela potvrdu od lekara", priča Mirjana S..

Ona tvrdi da je više puta u filijali čula, da "gumica ili miš, moraju da rade", kako bi se spisak skraćivao. Nataša Stanković, odgovara da "zakon mora da se poštuje, ali da uvažavaju svaku primedbu ukoliko je potkrepljena validnim papirima".

Prema podacima niške filijale NSZ, na njenoj teritoriji ima ukupno 49.367 nezaposlenih. Od tog broja, samo u Nišu 34.448. Da ova brojka nije baš sasvim tačna, govori jedna druga, a po kojoj je ukupan broj nezaposlenih na teritoriji filijale 63.473. Od toga se 44.605 odnosi na Niš.


Izvor
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu