Dejtonski sporazum, 15 godina kasnije
Strana 1 od 1
Dejtonski sporazum, 15 godina kasnije
BANJA LUKA – Današnji dan kad je potpisan Dejtonski sporazum, 21. novembar, biće ove godine, na 15. godišnjicu, obeležen kao praznik u Republici Srpskoj (RS), dok u drugom entitetu Bosne i Hercegovine, u Federaciji BiH(FBiH), nema takav karakter.
Dan kada je potpisan Dejtonski sporazum ima u RS dvostruko značenje: jedan je da je time RS dobilo međunarodno priznanje,a drugi da je tada nastala sadašnja BiH, sastavljena od dva entiteta i tri ravnopravna naroda.
U drugom delu BiH, na prostoru muslimansko-hrvatske federacije, smatraju da je time zaustavljen rat i stoga je Dejtonski sporazum , kažu, jedan od najuspešnijih mirovnih ugovora u svetu, i ništa drugo. Parlament BiH još nije ratifkovao Dejtonski sporazum, zbog različitog viđenja i tumačenja tog dokumenta, mada je njegov sastavni deo i Ustav BiH, po kome zemlja funkcioniše.
I dalje svaka strana u BiH ima svoje tumačenje Dejtonskog sporazuma. Za bošnjačku i hrvatsku stranu je Dejtonski sporazum prevaziđen, a srpska strana je za njegovu doslednu primenu.
Glavni autoritet u tumačenju Dejtonskog sporazuma je Kancelarija visokog predstavnika.
Zvanični organi BiH su sve do prošle godine bili bez orginalnog teksta Dejtonskog sporazuma, koji je bio pohranjen u Ministarstvu inostranih poslova Francuske. Lane je taj dokument, posredstvom francuske ambasade, dostavljen u Parlamentarnu skupštinu BiH. Urađene su i verzije prevoda na tri službena jezika u BiH- srpski, bošnajčki i hrvatski.
Izvor
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu