Dlačice, neprijatelj žena
Strana 1 od 1
Dlačice, neprijatelj žena
Većini žena (ali i muškaraca) dlake na ženskom telu jesu više nego odbojne. Znate i same koliko neželjene dlake mogu biti frustrirajuće, a mogu imati i negativan efekat na samopouzdanje. Pozitivna strana je da postoji čitav niz načina da ih se rešite.
U borbi protiv groznih dlaka, većina se odlučuje za: čupanje, brijanje i uklanjanje voskom. Doduše, nijedna od tih metoda nije trajna, a obično efikasno ne uklanjaju dlake ni kratkoročno, stvarajući nedosledne rezultate. Ali postoji mnogo opcija, koje uključuju elektrolizu, kreme za depilaciju, inhibitore rasta dlaka i druge načine za trajno uklanjanje. Bilo koji od ovih tretmana može biti delotvoran,zavisno od vrste dlaka koje želite ukloniti.
Ako ste ozbiljno zainteresovani za uklanjanje dlaka, savetujemo vam da se konsultujete sa stručnjakom koji će uraditi tretman ili vas posavetovati o postupcima potrebnim da sami uklonite dlake.
Takođe je vrlo važno uzeti u obzir motive i biti realan sa svojim ciljevima kad razmišljate o depilaciji. Da li to želite učiniti zbog privremenog bikini izgleda? Ili- jeste li više zainteresovani za trajno rešavanje neugodnih crnih brkova sa lica?
Brijanje
Postoje različiti načini depilacije. Mnogima je još uvek najlakše tradicionalno brijanje. Iako žiletom možete postići jako dobar rezultat (mnogo bolji nego sa električnim brijačom), na žalost kratkotrajan je – već nakon 2-3 dana ponovo će vam se pojaviti dlake.
Da bi se bolje izbrijali upotrebite novi žilet i lagano povlačite (nemojte jako pritiskati na kožu). Dobro namočite kožu i nanesite gel ili penu za brijanje kako bi koža ostala meka i vlažna (sapun previše isušuje). Počnite od gležnjeva, prema gore, suprotno rastu dlaka na nogama. Budući da dlake pod pazuhom rastu u svim smerovima, brijte se u svim smerovima, od dole prema gore, sa leve strane na desnu i obratno. Za brijanje bikini područja, lagano nategnite kožu kako bi vam bilo lakše. Nakon brijanja isperite kožu i lagano obrišite peškirom,pa namažite uljem ili mlekom za telo. Pričekajte bar pola sata pre nanošenja dezodoransa nakon brijanja pazuha, a izbegavajte dezodoranse sa alkoholom jer bi vas moglo peći.
Nakon brijanja bikini područja često se pojave crvene otekline poput bubuljica. Ovo se dešava jer se na krajevima živaca nalaze mnoge masne žlezde, koje se lako iritiraju. Da bi ovo izbegli, rastopite dva aspirina i kap glicerina u 1/4 čaše destilovane vode i sve sipajte u čistu bočicu. Ovu smesu nanesite na kožu nakon depilacije. Pomoći će vam i antiseptička krema da umiri kožu.
Depilacijska krema
Možete se odlučiti takođe za metodu privremenog efekta – depilacijsku kremu koja hemikalijama uklanja dlake. Iako je ovo brz i delotvoran način uklanjanja dlaka, morate proveriti da niste alergični na njih. Ako imalo sumnjate na alergiju, savetujemo vam da potražite savet stručnjaka.
Depilacijske kreme uklanjaju dlačice kod baze folikula. Idealne su za veća područja (poput nogu), ali nisu prikladna za upotrebu na licu, jer mogu iritirati kožu lica, a neće vam ukloniti sve dlake. Ovo je relativno jeftina opcija, a rezultati će trajati bar jednu do dve nedelje.
Depilacija voskom
Depilacija voskom je vrlo popularna metoda depilacije za trajnije rezultate. Kad je vosak topao, ulazi u folikule i izvlači u celosti dlaku iz korena. Kad se obavlja mesečno, depilacija voskom znači da će dlakama trebati više vremena da narastu jer se uklanjaju iz korena, za razliku od brijanja koje samo reže dlake. Dlake će vam porasti tek za 3-6 nedelja. Loša strana ove depilacije je da može biti bolno za žene sa osetljivom kožom. Odradite ovu depilaciju kad su vam dlake duge barem 0,5 cm.
Postupak depilacije voskom počinje nanošenjem posebnog losiona za depilaciju (obični losioni i kreme nisu dobri jer od njih vosak skliže sa dlake). Tada se na kožu nanosi vosak i prekriva trakama tkanine. Kad se vosak stvrdne, trake se naglo povlače u smeru suprotnom rastu dlaka.
Najbolji način redukovanja bola je opuštanje. Kad ste napeti, folikuli se zatvore i vosak ne dopire do korena dlake. Odmah nakon depilacije, rukama lagano pritisnite to područje,a još bolje bi bilo da pređete ledom preko kože da smanjite bol.
Izbeljivanje
Izbeljivanje je najpogodnija metoda za brkove i dlake na licu, jer dlačice postaju neprimetne, a lice je vrlo osetljivo za ostale metode uklanjanja dlaka. Ova metoda nije prikladna za ostale delove tela, jer ne uklanja dlake, a koža vam neće ostati glatka.
Postupak elektrolize ili depilacija električnom strujom
Postupak elektrolize ili depilacija električnom strujom je jedina stvarno trajna metoda uklanjanja dlake. U svaki folikul dlake se stavi tanka igla koja elekričnom energijom uništi koren dlake. Nakon toga se svaka dlaka posebno izvuče pincetom. Iako se dlaka može ukloniti već prvim tretmanom ako se pravilno izvodi, to je jako teško ostvarivo jer zavisi i od drugih faktora. Ako ste nedavno depilirali dlake voskom ili pincetom, folikul dlake može biti oštećen, pa struja ne može doći do korena. Neke dlake mogu biti u periodu mirovanja, pa ih ne možete tretirati. Za jedno područje će vam biti potrebna serija tretmana, ali jednom kad ih uklonite, više vam nikad neće narasti.
I sami možete obaviti tretman kod kuće, sa setom za elektrolizu koje možete nabaviti u specijalizovanim prodavnicama. Ipak vam savetujemo da potražite pomoć specijaliste jer ovaj postupak može biti bolan i ponekad može zahtevati ponavljanje postupka za veće područje neželjenih dlaka.
Morate imati na umu da svakih otprilike sedam godina telo prolazi promene koje mogu uticati i na rast dlaka. Rođenje deteta, teška bolest ili određeni lekovi takođe mogu uticati na ponovni rast dlaka nakon elektrolize.
Lasersko uklanjanje dlaka
Lasersko uklanjanje dlaka je metoda koja postaje sve popularnija, zahvaljujući bezbolnosti i dugotrajnosti rezultata. Ova depilacija se obavlja laserom, koji proizvodi svetlosni zrak. Kod depilacije, laserski zrak prolazi kroz kožu do folikula dlake, koja apsorbuje svetlost i tako se uništava. Kako lasersko svetlo privlači tamnije boje, najbolje rezultate će imati žene sa svetlom kožom i tamnim dlakama. Tamnija ili osunčana koža apsorbuje deo svetlosti, pa vam koža može izgoreti. Ako imate ovakvu kožu, preporučuje se slabije svetlo, ali ono je često i manje efikasno u uklanjanju dlaka. Isto tako laseri nisu delotvorni na belim, sedim ili jako svetlim dlakama. Moramo napomenuti da ne postoji garancija da ćete trajno ukloniti dlake na taj način, a može biti poprilično skupo.
Bez obzira koji način depilacije izaberete, uvek se preporučuje da se savetujete sa lekarom ili specijalistom. Na ovaj način ćete izbeći potencijalne komplikacije koje mogu nastati depilacijom osetljivih delova tela, koje im mogu ozbiljno nauditi.
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu