Gazde vila na Dedinju duguju milione za porez
Strana 1 od 1
Gazde vila na Dedinju duguju milione za porez
Petorica vlasnika sedam luksuznih kuća duguju državi 12 miliona dinara
Pet imućnih Beograđana, koji poseduju ukupno sedam vila na Dedinju i Senjaku, dužno je na ime poreza na imovinu čak 12 miliona dinara, saznaje Press! Vlasnici luksuznih kuća u najelitnijim delovima Beograda koji izbegavaju plaćanje svojih poreskih obaveza biće prvi na udaru novog sistema naplate koji će gradska uprava Beograda primeniti od početka sledeće godine.
Kako smo saznali u upravi grada, novi način naplate dugova podrazumeva da se građanima, u zavisnosti od visine mesečnih primanja, automatski odbija do 30 odsto zarade, dok će pravnim licima sa poreskim dugovanjima biti blokirani računi. Prvi na kojima će biti primenjen ovaj način „uterivanja dugova", uz najbogatije Beograđane, biće zaposleni u gradskim preduzećima i administraciji, koji ne izmiruju svoje poreske obaveze.
Rekorder sa 3,7 miliona
Najveći dužnik za porez na imovinu je vlasnik tri vile na Dedinju, u ulicama Augusta Cesarca, Vajara Đoke Jovanovića i Iličićevoj. On ukupno duguje za porez više od 3.700.000 dinara. Vlasnik još jedne vile u Augusta Cesarca dužan je gotovo 3.500.000 dinara. Za skupocenu vilu u ulici Baje Pivljanina nije plaćen porez u visini od dva miliona dinara, dok komšije u istoj ulici „kasne" gotovo 1,5 miliona. Među najvećim dužnicima je i vlasnik kuće u ulici Doktora Milutina Ivkovića, sa dugom od 1,1 milion dinara.
Postoje slučajevi da vlasnici po nekoliko vila na Dedinju duguju više miliona dinara za porez na imovinu, sa čime smo upoznati i naročito ćemo biti uporni da njih nateramo da izmire dugove. Oni evidentno imaju novca, ali neće da plate svoje obaveze. Utvrđujemo imovno stanje građana po dubini, i na osnovu toga ćemo posebno tretirati osobe koje imaju vile na Dedinju, a prijavljene su na platu od 50.000 dinara, ili čak minimalac. Oni će, uz zaposlene u javnim gradskim preduzećima, biti prvi koji će ući u proces prinudne naplate - navodi Strahinja Sekulić, javni gradski pravobranilac u Beogradu.
U gradskoj upravi ponudili su otpis kamate na dugovanja građanima i pravnim licima koji do 31. decembra izmire zaostali dug za porez na imovinu, komunalne takse i naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta dospele do kraja 2009. godine. Uslov je da istovremeno plate i račune za tekuću godinu. Oni koji to ne prihvate biće podvrgnuti prinudnoj naplati od početka naredne godine.
- Građanima će se odbijati do trećine plate u zavisnosti od visine primanja. Shodno tome, onima koji imaju najveća primanja i imovinu odbijaće se maksimalnih 30 odsto mesečno. Ne možemo da im odbijamo više od 30 odsto, jer odluka da ne pribegavamo zakonskom maksimumu od uzimanja dve trećine prihoda važi za sve podjednako. Ova mera nije uperena protiv građana koji nemaju da plate, o njima ćemo posebno voditi računa. Činjenica je da su ljudi sa prosečnim ili nižim primanjima najredovnije platiše i razmišljaju kako prvo da izmire svoje obaveze, pa šta im ostane za preživljavanje - kaže Goran Aleksić, član Gradskog veća.
Isti sistem i za „Infostan"
Treba naglasiti da će isti sistem naplate velikih dugovanja važiti i za „Infostan". Kako nezvanično saznajemo, među najvećim dužnicima sredstava objedinjene naplate nalaze se osobe koje su vlasnici više vila na Dedinju i nekoliko ugostiteljskih objekata u gradu. Proces prinudne naplate nagomilanih dugova za „Infostan" počeo je još u oktobru, kada su sudski izvršitelji počeli sa popisom imovine. Međutim, čak i njima je na raspolaganju da naprave sporazum sa „Infostanom", kojim se omogućava plaćanje u ratama.
Kada je reč o sredstvima objedinjene naplate, građanima je ponuđeno da dug otplate u ratama ukoliko do Nove godine potpišu sporazum, ali nije predviđeno da im se time otpišu i kamate na dug. Od tog dana prestaje se sa daljim obračunavanjem kamata - objašnjava Aleksić.
Izvor
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu