Vaspitanje deteta posle razvoda
Strana 1 od 1
Vaspitanje deteta posle razvoda
Kad se roditelji razvedu, dete uvek ostaje bez jednog od roditelja. Obično je tata taj koji odlazi i prestaje da bude deo svakodnevice porodice. Kako nastaviti odgajati dete?
Iako su majke u prvome redu zabrinute zbog emocionalnog nedostajanja tate koji više nije deo porodice, tatina prisutnost važna je i s aspekta detetovog odgoja. Ne sudeluje li tata aktivno u detetovom vaspitanju, detetu bi mogao da nedostaje primer muškog pola, bitan za potpuniju izgradnju njegove ličnosti.
Zašto je detetu važna celovita porodica?
Svako dete, čak i ono čiji roditelji očito nisu imali srećan brak, svađali su se ili je dete doživelo neku vrstu zlostavljanja od jednog roditelja, potajno u sebi žali zbog razvoda roditelja. Dete gotovo uvek mašta o celovitoj porodici i tek će posle, odrastajući, razumeti da je za njega bilo bolje da raste u emocionalno zdravoj okolini pa makar to bilo samo s majkom ili samo s ocem.
Mnogi se roditelji, međutim, često usredsređuju samo na emocionalni aspekt odnosa, a zaboravljaju na vaspitnu ulogu svakog od roditelja. Kad dete živi s oba roditelja, s majkom i ocem, ono ima prigodu videti različite životne uloge, karaktere, slabosti i vrline. Majka i otac međusobno se pomažu i nadopunjuju i jedno su drugome neka vrsta korektiva kad jedan od roditelja pogreši. Osim toga, dete uči o životu promatrajući odnos između majke i oca, uči o ljubavi, slaganju, prisnosti, razumevanju, utesi, ali i o sukobu različitih mišljenja, svađama, pregovaranju te izlaženju na kraj s problemima i krizama. U svim navedenim aspektima odnosa roditelji su detetu uzor i zato je važno da dete ima celovit, po mogućnosti, dobar primer porodice iz kojeg će učiti o životu.
Kako bi tata trebalo da održava kontakt?
Dođe li do razvoda, važno je za dete da zadrži odnos s drugim roditeljem, najčešće ocem. Otac bi trebalo da pokuša da održava redovan kontakt s detetom, a majka da ga u tome podupire. To je moguće ostvariti tako što će otac dogovarati vreme viđenja s djtetom i truditi se da što ređe pogazi svoju reč. Ako dete iz nekog razloga ne može da ostvari kontakte s vlastitim ocem, tada bi povremeno trebalo da ima neku drugu osobu muškog pola koju simpatiše i s kojom voli da se druži. Posebno je to važno za dečake koji svoju mušku ulogu grade ugledajući se na njima važne osobe muškog pola, no ništa puno manje i za devojčice koje će jednog dana tražiti muškog partnera.
Ko može umesto tate da učestvuje u detetovom vaspitanju?
Svaki muškarac koji u dečijem životu ima određenu važnost, češće je prisutan i želi da se druži s detetom. To može biti deda, kum, ujak, drugi partner majke... I ne mora se raditi isključivo o jednoj osobi. Naime, što više važnih ljudi dete u životu ima pokraj sebe, a to se odnosi i na decu u celovitim porodicama, to dete više dobija.
Koliko vremena treba provoditi s detetom?
Kao što nije presudno pitanje koliko osoba, tako nije presudna ni količina vremena provedena s detetom. Važniji je kvalitet odnosa koja se ne meri vremenom. To ne smeju zaboraviti ni pravi očevi. Važno je postići ravnotežu između posebnih događaja i svakodnevice. Korisno je ostvariti svakodnevne kontakte, u njima dete treba da ima poneku obavezu, ali svako toliko i osmisliti vreme s detetom i provesti ga u igri, izletima i izlascima koji će trajnije ostati u njegovom sećanju.
Šta uraditi ako tu ulogu nema ko da preuzme?
Nema li dete kontakt sa ocem, a majka nema oca, brata, partnera ili neku drugu osobu koja bi bila raspoloživa, dete će uz majku takođe uspešno odrasti. Ako se majka brine za dete, voli ga i podupire, odgaja ga s drugim ženama, majkom, sestrom, i takvo dete može odrasti u zdravog čoveka. Bitno je pritom omogućiti mu da bude okruženo ljudima i da se druži izvan kuće, pronađe prijatelje u vrtiću, školi ili u sportskom klubu. Onde će biti muških osoba koje mogu biti prijatelji ili uzori što je uvek korisno za njegov rast, razvoj i samopouzdanje.
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu