Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gist iščupao pobedu Partizana u poslednjoj sekundi

Ići dole

Gist iščupao pobedu Partizana u poslednjoj sekundi Empty Gist iščupao pobedu Partizana u poslednjoj sekundi

Počalji od Tornado 2010-12-16, 03:02

Gist iščupao pobedu Partizana u poslednjoj sekundi 17878976154d093693e3ea4771535018_extreme

Košarkaši Partizana pobedili su večeras u "Pioniru" poljski Prokom rezultatom 61:59 (15:8, 12:18, 12:15, 22:18) u pretposlednjem, 9. kolu grupe A Evrolige.

"Crno-beli" su ovim trijumfom došli na korak od plasmana u Top 16, koji bi mogli da obezbede već u četvrtak ukoliko Makabi u svojoj "Nokia" areni savlada ruski Himki.

Iako je Prokom posle osam kola imao samo teoretske šanse za prolaz dalje, poljski tim dosta je namučio ekipu Vlade Jovanovića. Ove ekipe ušle su nervozno u meč, a "crno-bele" to je bilo razumljivo jer su igrači bili svesni važnosti ovog meča.

Ipak, uz standarno pun "Pionir" i navijačima koji su davali berezervnu podršku srpskom šampionu, Partizan na isteku prve četvrtine dolazi do 15:8. U nastavku meča, umesto da pojača ritam i pokuša još više da se "odlepi", Partizan sa nekoliko grešaka dozvoljava protivniku da se vrati u meč i čak povede. Ipak na poluvreme Partizan odlazi sa 27:26 uz katastrofalan šut za tri poena (1/11). I u nastavku Partizan igra stegnuto, nervozno, ali ni na drugoj strani ništa raspoloženiji nije ni Prokom. Igralo se uglavnom koš za koš, a Prokom je najveći prednost imao do tri poena. Gosti su na kraju u poslednji deo igre ušli sa dva poena prednosti (41:39). U prva minuta nije bilo a onda je sjajnim zakucavanjem Gista, koji je pri tom i fauliran, Partizan ponovo došao u minimalno vodjstvo. U tim trenucima kao da je veće vidjena napeta i neizvesna završnica u kojoj će koš presuditi pobednika. Upravo tako je i bilo, igralo se koš za koš, a posebno se u zadnjim minutama meča razigrao bivši centar Partizana koji je održavao minimalnu prednost gostiju. Partizan se nije predavao, a rezultatski priključak održavali su sjajni Raško Katić ili Džejms Gist. U poslednja dva minuta meča, Partizan ulazi za vodjstvom od 54:52. Katić potom povećava na 56:52. U narednom napadu Gajdens pogadja trojku, ali u narednom napadu sjajni Gist uzvraća istom merom. Pola minuta pre kraja Varda smanjuje na 59:57, Partizan ne koristi naredni napad da bi Barel posle faula pogodio oba slobodna bacanja izjednačio na 59:59 na 9.1 sekunde pre kraja. Jovanović je zatražio tajm-aut, a odgovornost je preuzeo Kecman. Ipak, on je bio dobro udvojen, tako da je jedva uspeo da uputi šut na koš. Na sreću Partizana, iz drugog plana je skočio Gist, pokupio loptu i potom je položio u koš na pet desetinki pre kraja za veoma tešku i možda najveću pobedu Partizana ove sezone.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Katić sa 14 poena, dva manje postigao je junak meča, Gist, dok je Veseli dodao 10, a Kecman osam. U ekipi Prokoma istakli su se Juing i Varda sa po 15 poena, dok je Filip Videnov ubacio 10.

Ukoliko Makabi (7-1) u četvrtak u Izraelu dobije Himki (3-5) Partizan (5-4) će po peti put za redom u Top 16, bez obzira na rezultat sa gostovanja Kahi Laboral (4-5) u poslednjem kolu. Žalgiris ima skor 5-4, a Prokom je bez šansi sa dve pobede i sedam poraza.

PARTIZAN MTS – PROKOM

Hala: Pionir, gledalaca: 7.800

Sudije: Fakini, Taurino, Kraus

PARTIZAN MTS: Džerels, Kecman, Klobučar, Jaramaz, Lučić, Milosavljević, Katić, Džavai, Božić, Gist, Veseli, Đekić. Trener: Vlade Jovanović.

PROKOM: Gajdens, Juing, Videnov, Vilks, Jagla, Lapeta, Vitka, Šćotka, Varda, Eldridž, Barel, Hričjanuk. Trener: Tomas Pačesas.

Iz četvrtine u četvrtinu

U prvom meču ova dva rivala Partizan je kao gost slavio rezultatom 69:62. Gist sa 16 i Džavai sa 15 poena bili su najefikasniji u timu srpskog šampiona.

1/4

Startne petorke

Partizan: Džerels, Kecman, Katić, Veseli, Gist

Prokom: Juing, Eldridž, Šćotka, Barel, Varda

Pomalo neobična odluka trenera Jovanovića da meč započne Katić umesto Džavaija. Partizan je meč otvorio poenima Katića i Veselija za vođstvo 3:0.
Varda je postigao prve poene za svoj tim i to trojku.
Varda je u periodu 1995 - 2001 nosio dres Partizana

Katić je otvorio meč sa šest poena za vođstvo Partizana 7:3.
Sjajna kontra i "dupli pas" Džerels - Gist za zakucavanje ovog drugog i vođstvo Partizana u 6. minutu 11:5.
Period od nekoliko neiskorišćenih napada prekinuo je Džavai pogotkom za 13:8 u 9. minutu meča. Partizan igra sjajno u odbrani, nekoliko puta je naterao goste da upute šut iz teških pozicija u poslednjoj sekundi napada, ali za sada napad nije doneo opipljiviju prednost crno-belima.

Partizan je promašio čak pet slobodnih bacanja u prvih deset minuta, ali je na kraju otišao na pauzu između prve i druge četvrtine sa prednošću 15:8. Zanimljiv je indeks uspešnosti, Partizan ima 27, a Prokom minus 6.
Crno-beli nisu pogodili nijedan od četiri šuta za tri poena, gosti imaju jednu trojku. Domaćin dominira u skokovima, odnos je 14-10.

2/4

Loš početak Partizana u ovoj četvrtini. Nekoliko promašenih napada Prokom je kaznio sa dve vezane trojke i prišao na minimalan zaostatak 15:14. u 12. minutu.
Bivši igrač Crvene zvezde Filip Videnov doneo je prvo izjednačenje svom timu trojkom u 15. minutu - rezultat je 19:19.

Gosti su do sada pogodili tri trojke iz pet pokušaja, Partizan ima 0/7.
Crno-beli imaju najlošiji postotak šuta za tri poena u Evroligi, samo 26 %. Prokomov učinak van linije 6.75 je 33 odsto.

Bugarski reprezentativac je dva minuta posle prvog izjednačenja svom timu doneo i prvo vođstvo. U 17. minutu gosti iz Poljske vode rezultatom 21:20.
Vladimir Lučić pogađa prvu trojku za Partizan na ovom meču u 19. minutu. Partizan je pre toga promašio devet šuteva za tri poena. Zahvaljujući njegovoj seriji od pet poena, Partizan na odmor odlazi sa minimalnom prednošću 27:26.
Siromašna utakmica, bez prevelikih uzbuđenja. Partizanu je pobeda imperativ.

3/4

Sjajan uvod Partizana u drugo poluvreme. Džerels se upisao u listu strelaca iz igre, potom je Katić postigao svoj deseti poen, da bi zakucavanje Veselija preko Jagle podiglo celu halu na noge. Pačesas je zatražio tajm-aut pri vođstvu Partizana 33:28 u 22. minutu igre.
Period loše napadačke igre Partizana, za pet minuta samo dva poena. Doduše, ni gosti nisu previše raspoloženi u napadu. U 27. minutu domaćin vodi minimalnom prednošću 35:34.
Potpuni zastoj Partizana u napadu, Prokom serijom 5:0, uz trojku Jagle, stiže do najveće prednosti u dosadašnjem toku meča, 39:36 u 28. minutu igre.

U nedostatku uzbuđenja na terenu, navijači Partizana skandiranjem odaju poštu tragično nastradalom košarkašu Harisu Brkiću. Brkić je pre tačno deset godina stradao ispred hale "Pionir":

Konačno malo radosti za navijače. Veseli je uz zvuk sirene iz očaja šutirao sa više od osam metara i pogodio za izjednačenje 39:39.
Gosti ipak u poslednjih deset minuta meča ulaze sa prednošću. Danijel Juing je propisno izrešetao koš Partizana, a sa svoja dva nova poena dve sekunde pre kraja donosi svom timu prednost 41:39. Juing je do sada postigao 15 poena i najefikasniji je na ovom meču. U trećoj deonici je postigao osam poena. U timu Partizana najefikasniji je Raško Katić sa 10 poena.

4/4

Skoro dva minuta bez poena u poslednjoj četvrtini prekinuta je sjajnim zakucavanjem Gista, koji je pri tom i fauliran. Partizanov Amerikanac je siguran sa penala i crno-beli ponovo prelaze u vođstvo. 42:41.
Mini serija poljskog tima za 45:42, Vlade Jovanović traži minut odmora.
Veseli postiže trojku za izjednačenje iz ćoška. Razigrao se Ratko Varda, njegovih pet vezanih poena za prednost gostiju 50:47. U međuvremenu je Raško Katić zakucao za svoj 12. poen.
Tehnička greška dosuđena je treneru Prokoma Tomasu Pačesasu zbog prigovora, a Partizan to koristi i sa četiri poena prelazi u vođstvo 51:50. Do kraja je ostalo četiri minuta.
Kecman pogađa ponovo jako težak šut, iz ćoška uz zvuk sirenu. Dva poena za novo vođstvo Partizana.
Poslednja dva minuta meča, Partizan vodi 54:52.
Džerels asistira Katiću za 56:52. Gajdens pogađa trojku, a vraća istom merom Gist. Varda smanjuje na 59:57.
Kakvo uzbuđenje na kraju. Varda šutira za tri, lopta izlazi iz koša, Partizan ne uspeva da uputi šut na koš, a Barel u kontranapadu dobija dva slobodna bacanja. Precizan je Amerikanac i 9.1 sekundu pre kraja rezultat je izjednačen 59:59.
Jovanović je zatražio tajm-aut.

Kecman ne uspeva, lopta dolazi do Gista i to su dva poena! Partizan vodi 61:59, a do kraja je ostalo pet desetinki.