Srbija je gotovo deceniju daleko od Unije
Strana 1 od 1
Srbija je gotovo deceniju daleko od Unije
BEOGRAD - Procene su da priča o proširenju Evropske unije neće trajati zauvek. Obraćajući se delegatima izborne skupštine Demokratske stranke, predsednik Srbije Boris Tadić verovatno je zato u subotu izrekao neprijatnu rečenicu da će Srbija, ako nas do 2016. ne bude u Evropskoj uniji, trpeti tragične posledice.
U tom kontekstu Tadić je pomenuo i da naredna godina ne sme biti izborna već radna, a to podrazumeva i mnogo poslova na putu, najpre do kandidature za EU, a zatim i do punopravnog članstva u evropskom društvu.
Komentarišući za naš list ovu izjavu, Vladimir Todorić, ekspert za evropske integracije iz Centra za novu politiku, kaže da će Evropska unija jednog dana podvući crtu u smislu ko može, a ko ne može da uđe u Uniju i on procenjuje da će se to dogoditi zaključno sa zapadnim Balkanom.
- To znači da Turska neće ući u Evropsku uniju jer ako uđe Turska, onda bi realno jednog dana mogle da uđu i Ukrajina, Belorusija i Gruzija, a to nije ideja. S druge strane sve manje je spremnosti da se priča o proširenju i to među samim članicama Unije - kaže Todorić.
- Kad je pominjao termine i datume, pa i tu 2016. kao obaveznu za Srbiju i njeno pristupanje EU, Tadić je verovatno mislio na to da Unija pravi 2013. godine budžet koji je namenjen budućim, novim članicama - kaže Todorić i dodaje.
- Taj budžet pokriva period priključenja do 2020. Dakle, Evropska unija pravi budžet i njeni predstavnici se dogovaraju koliko para ide za nove članice, pa ako niste u tom paketu odnosno budžetu, ne možete da računate na ulazak u Evropsku uniju u tom periodu. Tako da Srbija mora da bude u tom paketu na vreme, tačnije da bude u budžetu koji se pravi 2013. godine - smatra naš sagovornik.
Bilo bi dobro, dodaje, i da na vreme počnemo pregovore o ulasku u članstvo.
- Ali sve je to sada potpuno nebitno jer građane to više ne zanima ni da li ćemo ni kada ćemo postati članica Evropske unije. Toliko su tom pričom zamoreni, i to na pogrešan način. I ako Tadić misli tako kao što govori, a sve u želji da požuri Srbiju da što pre uđe u EU, on sa svojim ovlašćenjima ima savršeno odrešene ruke. Dakle, neka okonča reformu pravosuđa, reši problem monopola, omogući restituciju i time ubrza put Srbije ka Evropi. To je jedini mogući put da ubrzamo ulazak u Uniju, a nikako nije put to da stalno povlačimo za rukav nekoga iz Brisela. Put je da sami počnemo da rešavamo stvari, da se bavimo reformama, da bar sprovedemo to što su nam iz Evrope tražili i to ne jednom. Sve to, u krajnjoj liniji, trebalo bi da uradimo najpre zbog sebe, a onda i zbog Evrope kojoj želimo da se priključimo - zaključuje Todorić.
Inače, da podsetimo da je na izbornoj skupštini Demokratske stranke predsednik Tadić u subotu kao glavne zadatke u narednoj godini pomenuo završetak reforme pravosuđa, izmenu izbornih zakona, donošenje zakona o finansiranju političkih partija i ukidanje blanko ostavki.
(BLIC)
Similar topics
» Srbija i bojkot uručenja Nobela
» Zaposlenje - Poslovi - Ponuda
» Josipović: U interesu Hrvatske da Srbija što pre uđe u EU
» Vatikan: Kosovo je Srbija
» Ćirilični domen će biti .srb ili .srbija
» Zaposlenje - Poslovi - Ponuda
» Josipović: U interesu Hrvatske da Srbija što pre uđe u EU
» Vatikan: Kosovo je Srbija
» Ćirilični domen će biti .srb ili .srbija
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu