Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

U Africi se rađa novi okean

Ići dole

U Africi se rađa novi okean Empty U Africi se rađa novi okean

Počalji od Tornado 2010-12-25, 02:48


U Africi se rađa novi okean Okean


Pukotina u Zemljinoj kori, koja bi mogla biti najava rađanja novog okeana, rasparala je tle u samo nekoliko dana 2005. godine - utvrdila su najnovija istraživanja geologa. Otvor, lociran u regionu Afar u Etiopiji, predstavlja jedinstvenu priliku za geologe da istraže kako se formiraju takozvane okeanske izbočine.

Pukotina je površinska komponenta kontinentalne raspukline koja je nastala kad su se razdvojile arabijska i afrička tektonska ploča. Prvi znaci nastanka pukotine primećeni su u septembru 2005, kad se dogodila erupcija vulkana Dabahu na severnom kraju kontinentalne raspukline.

Magma unutar vulkana nije stigla do površine i nije eruptirala kao gejzir lave, već je preusmerena u podzemnu kontinentalnu raselinu. Magma se zatim ohladila u izbočinu u obliku klina koji se, potom, podigao, probio površinu i stvorio 500 metara dugačku i 60 metara duboku pukotinu.

Koristeći senzorske podatke koje su dobili od univerziteta u regionu, istraživači, koje je predvodio profesor Atalaj Ajele sa Univerziteta Adis Abeba u Etiopiji, rekonstruisali su detalje seizmičkih promena koje su omogućile stvaranje pukotine.

Ustanovili su da se 60 kilometara dugačak i osam metara širok "klin" okamenjene magme stvorio u raselini i time za samo nekoliko dana otvorio pukotinu.

Slični "klinovi" na Islandu su tipični, mogu biti dugački i po 10 kilometara i metar široki ali potrebno je da prođu godine da bi se formirali. Najnovija istraživanja pokazala su da se formiranje "klinova" okamenjene magme može dogoditi u većim segmentima i za mnogo kraće vreme nego što se do sada mislilo.

"Žestina koja je zabeležena u ovoj epizodi zapanjila je naučnike," izjavila je Sintija Ebinger, članica naučne ekipe Univerziteta Ročester u Njujorku. Dok je raselina u Maunt Dabahu još uvek stotinama kilometara unutar kopna, po mišljenju profesorke Ebinger ona može nastaviti da se izdužuje i širi.

"I dok tektonske ploče nastavljaju da se izdužuju i šire, kraj aktivnosti će biti dramatičan - stvoriće se prostor koji oblikom veoma liči na Crveno more," tvrdi profesorka Ebinger.

Po mišljenju vulkanologa i geologa, novi prostor stvoren tektonskim aktivnostima mogao bi da dosegne istočnu obalu Etiopije i napuni se vodom iz Crvenog mora.

"U jednom trenutku, ako se ovo izduživanje i širenje nastavi, novi prostor će biti poplavljen" - tvrdi Ken Mekdonald, geofizičar mora sa Univerziteta Kalifornija u Santa Barbari.

Profesorka Ebinger ističe da se tako nešto neće dogoditi u skorije vreme - biće potrebno oko 4 miliona godina da pukotina stigne do Crvenog mora. Drugi delovi regiona Afar su ispod nivoa mora i, ipak, mogli bi biti poplavljeni i pre tog roka - ako se slična pomeranja dogode blizu obalskih vulkana na severu i istoku.

Mekdonald ističe da je proces razdvajanja i širenja kontinentalnih ploča i punjenje prostora magmom sličan onome što se događa na izbočini na velikoj dubini u okeanu a što je za sada nemoguće istražiti jer se sve događa na dubini od nekoliko hiljada metara.

"Ovo je izuzetno uzbudljivo kad je reč o događanjima na okeanskim dubinama i mehanizmu kako se ponašaju izbočine na dnu," rekao je Mekdonald časopisu Nju sajentist.


Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu