Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doktor za šljivovicu

Ići dole

Doktor za šljivovicu Empty Doktor za šljivovicu

Počalji od Tornado 2010-12-26, 04:26

Doktor za šljivovicu 103098_sudbine-prof.dr-ninoslav-nikicevic_f


Na prvi pogled gospodin Ninoslav Nikićević ne izgleda kao neki ozbiljni univerzitetski profesor. Jeste da ima bradu, ali su mu oči vesele i začuđene kao u deteta, gotovo da u njima piše ono što i sam tvrdi: da je za njega naj ličnost svih vremena Volt Dizni. Ne računajući porodicu, redosled ljubavi prof. dr Nikićevića je: film, šljivovica, šah.

Jedini kod nas doktorirao na šljivi požegači, šljivovici i prepečenici
Sa sinovima Ivanom i Dušanom prikupio je više od 6.000 filmova i 200 knjiga o filmu, a bez njih je jednom u Leskovcu probao tačno 67 rakija i - nije se napio.

A nije ih ni popio, iskreno rečeno, samo je degustirao. Kao vanredni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, koji je jedini kod nas doktorirao na šljivi požegači, šljivovici i prepečenici, o čemu je do sada objavio i četiri stručne knjige, prof. dr Nikićević već 27 godina, kao predsednik ili član raznih komisija na domaćim i međunarodnim sajmovima, ocenjuje kvalitet rakija, nešto ređe i vina. A od pre dve-tri godine drži kurs obuke za proizvođače rakije, među kojima, tvrdi, naizlazi na veliko neznanje. Ruku na srce, nije im ni zameriti jer se država baš i ne trudi da ih edukuje.


Zlato izlazi na nos

Po proceni dr Nikićevića, u Srbiji ima jedva 20-25 odsto proizvođača koji tradicionalno prave dobru rakiju. Ostalima stalno mora da dokazuje da će pravi profesionalac uvek da prepozna prevaru kad, uz pomoć aditiva, preko noći proizvedu rakiju “staru” tri godine ili kad sa nekoliko kilograma kajsija i veštačkom aromom misle da dobiju kvalitetnu kajsijevaču.

Takođe im uvek podvlači da na ocenjivanje nikada ne treba da idu sa rakijom preko 45 v/v pošto jačina nije merilo kvaliteta, baš kao ni venac. On je samo znak da je rakija jaka, ali i da je puna, da ima ekstrakta, pa može da bude i kisela, plesniva.

- Dobra rakija je ona koja ostavlja utisak da ste zagrizli voćku od koje je napravljena i koja greje u stomaku, a kad probate staru rakiju, imate utisak da ste ušli u crkvu - objašnjava profesor.

- Tehnološki gledano, stara, lepa srpska šljivovica - mislim na one šljivovice likersko-balzamno-vanilinsko-kedarske - zatim konjaci, stari kalvadosi (jabukova rakija) i škotski malt viski su najsavršenija jaka pića u svetu. Francuzi su pravi carevi, umetnici. Nije ni čudo kad je, recimo, “Martel” stariji od Napoleona Bonaparte.

Degustacija alkoholnih pića je izuzetno težak i odgovoran posao koji zahteva aktiviranje svih fajlova u mozgu, dugogodišnje iskustvo i stabilnu ličnost, kadru da se posle stalnih degustacija ne navuče na alkohol.

Kako ih ocenjuje

- Najveći deo gutljaja se ispljune posle probe - saznajemo od degustatora. - Čim promuljam piće u ustima, otprilike znam da li ću dati bronzu, srebro ili zlato. Progutam tek ako osetim da naginje velikoj zlatnoj medalji pošto tada mora da mi izađe i na nos. Interesantno je da mi rakijski „alkoholičari” za ispiranje usta između uzoraka koristimo mleko, dok degustatori mleka i mlečnih proizvoda koriste - rakiju.

Dr Nikićević za sebe tvrdi da se u životu napio samo dva puta, još u studentskim danima, i to od - piva. A uz ručak ili večeru najviše voli da popije čašu dobrog vina, koje takođe degustira na sajmovima. Tu je više umešao prste njegov deda po majci, rodom iz Vodica kod Šibenika, dok je očev otac iz okoline Valjeva. Savršena kombinacija!

Ipak, kako što rekosmo, na prvom mestu u životu dr Nikićevića je - film. Ta je strast, takoreći opsesija, nastala možda i prenatalno. Elem, prvog decembra 1952. godine njegovi roditelji otišli su da gledaju „Prohujalo sa vihorom”, a potom odmah iz bioskopa u - porodilište. Moguće je, šale se neki njegovi prijatelji, da se tu već stvorila izvesna tajna veza između njega i filma, kome je, kako sam priznaje, predao i dušu i telo. U kvizu kod pokojnog Nebojše Đukelića za dlaku nije ušao u finale, a u kvizu „Milioner” priskakao je u pomoć telefonom.

Kada bi imao 100.000 evra, dr Nikićević bi kupio neku kućicu na Halkidikiju, da ima stalni punjač baterija. Lud je za Grčkom, ali je ipak Pariz grad svih gradova, mnogo je praznih mesta ispod. E, tamo bi profesor voleo da ima kafanicu, makar i negde na periferiji, pa kalvados, pa dobra francuska vina, pa konjačić… A kad bi još za stolom bio i Volt Dizni!
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu