Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zašto izabrati slobodan softver?

Ići dole

Zašto izabrati slobodan softver? Empty Zašto izabrati slobodan softver?

Počalji od Tornado 2011-01-01, 23:42

Zašto izabrati slobodan softver? Ubuntu-910-vs-windows-7


1. Cena – Slobodan softver je najčešće besplatan. Ukoliko posedujete firmu, korišćenje linux distribucije i openoffice-a umesto MS Windows-a i MS Office-a uštedeće Vam više stotina eura. Ako koristite računar i u druge namene, ta cena može vrtoglavo da se popne. Npr. firma koja se bavi izradom reklama može uštedeti i do 3500 eura po računaru ukoliko umesto Adobe Photoshop-a koristi Gimp i umesto 3D StudioMAX-a koristi Blender. Ukoliko posedujete „piratsku“ verziju softvera, rizikujete odmazdu inspekcije.

2. Prenosivost – kada kupite originalna izdanja software-a, u većini slučajeva njihova registracija biće vezana za Windows-ov Product ID. Slobodan softver možete instalirati na koliko god hoćete računara.

3. Zastarelost – sa slobodnim softverom imaćete uvek najnoviju verziju, dok ćete za svaku novu verziju operativnog sistema ili aplikacije morati doplatiti.
4. Zavisnost – velikim softverskim kompanijama više odgovara da koristite nelegalni softver nego da pređete na slobodni. Ovde se dolazi do tačke kada „piraterija“ u stvari odgovara ovakvim softverskim kompanijama, jer bi se korisnici koji nisu u mogućnosti da daju stotine eura za softverski proizvod (većina u Srbiji), kada „piraterije“ ne bi bilo, okrenuli i savladali druge operativne sisteme i aplikacije koje ne naplaćuju. Stvaranjem ove zavisnosti kod korisnika kompanije se nadaju da će jednog dana naplatiti od Vas svoje usluge, što će se verovatno i desiti ako postanete poslodavac.

5. Znanje – poslodavci sve više i više primenljuju slobodan softver, tako da ćete se, ako se zaposlite, biti u velikim problemima jer morate da savladate nove aplikacije za kratko vreme. S druge strane, uzbudljivo je i korisno naučiti nešto novo, ali samo ako niste pod pritiskom. S druge strane, kako je slobodan softver otvorenog koda, možete nešto i naučiti.

6. Stabilnost – na Linux-u nema virusa, nema hakerskih upada i sličnih problema koje nas prate u Windows-u. Da ne spominjem šta ovo znači za posao, ukoliko Vam vaši lični podaci već nisu bitni.

7. Brzina – treba probati pa videti. Svaka linux distribucija je prilično brža od Windows 7 (iako većina i dalje koristi Windows XP, i on polako ali sigurno zastareva). .NET platforma koja je neophodna za veliki broj aplikacija, uključujući MS Office dodatno usporava sve.

8. Mogućnosti – iako se mora priznati da veliki broj aplikacija jeste napredniji (Photoshop, 3DMax, MS Office, Total Commander itd.) imate alternativu u slobodnim aplikacijama koje ne mogu baš sve, ali mogu skoro sve, tj. i više od onoga što vama treba. Što se tiče operativnog sistema, nema diskusije, Linux (pre svega najveće distribucije) ima daleko veće mogućnosti.

9. Virusi – kada na Windows-u instalirate antivirusni paket, usporiće vam sistem u priličnoj meri. Tražiće stalno da update-uje bazu, da skenira računar iznova i iznova, prijavljivaće svaki vaš crack ili čak autoran.inf kao trojanca, da ne spominjem to da ne pružaju stoprocentnu zaštitu.

10. Kompatibilnost – zatvoreni formati nisu čitljivi na svim aplikacijama i čak verzijama istih aplikacija. Na primer, ako posedujete MS Word 2007 i noviji i snimate u docx formatu (doc format je zaista zastareo), i posaljete poslovnom saradniku, profesoru i dr. postoji velika mogućnost da neće moću da ga otvori iako koristi takođe MS Word, ali stariju verziju.

11. Prepoznavanje – MS Windows ne prepoznaje Linux-ove particije, MS Office ne čita OpenOffice formate, dok Linux radi bez problema sa NTFS i FAT i OpenOffice radi sa docx, xlsx itd.

12. Podrška – samo kupovinom legalnog sofvera dobijate prava na tehničku podrsku. Ako ikada budete probali da rešite problem tako što ćete tražiti asistenciju tehničke podrške, naići ćete na velike probleme. Prvi je što Vas operater smatra za idiota – prvo pitanje je slično onom „da li je računar upaljen“. Neretko ćete shvatiti da ni on nema predstavu o čemu se tu radi niti da sluša šta mu pričate, već traži od vas da po stoti put restartujete računar. Forumi takođe nisu od velike pomoći. Dok korisnici linux distribucija su uglavnom upućeniji i voljniji da pomognu, na forumima koji se tiču Windows-a naići ćete na nepovezane besmislene odgovore. Snaga linux-a naročito distribucije Ubuntu je u zajednici. Na bilo koje pitanje dobićete odgovor za kratko vreme, a tu je i obimna dokumentacija koja rešava većinu problema.

13. Podesivost – instalirali ste Windows 7 i sada treba podesiti sve da radi što bolje može – to znači da Vas čeka jos 3 sata frustrirajućih operacija i to ako unapred znate šta želite da uradite. Instalacija aplikacija i podešavanje sistema je daleko lakše pod linux-om.

14. Preinstalacija – na svaka par meseca, moraćete da instalirate sveži Windows, jer vam se onaj stari usporio i leka nema čak ni pomoću specijalizovanih aplikacija za oporavak sistema. Linux nećete nikada morati da preinstalirate. Ako i hoćete novu verziju, za najveće distribucije omogućena je preinstalacija jednim klikom miša iz samog operativnog sistema i sve vaše datoteke i podešavanja i aplikacije će ostati.

15. Crash – pao Windows? CTRL+ALT+DEL? Zvuči poznato? I kada pokušate da dodjete u task manager, čekaćete jer se najverovatnije sve zamrzlo ili ćete na dugme morati da resetujete računar. Kod linux-a pad aplikacije ne utiče na rad sistema i neposlušna aplikacija se odmah zatvara, bez bezuspešnog kliktanja na „End Process“. Skoro su nikakve šanse da će Vam se pojaviti tkzv. „Kernel Panic“.
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu