Bez ograničenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tinejdžerima je neophodno 8 sati sna

Ići dole

Tinejdžerima je neophodno 8 sati sna Empty Tinejdžerima je neophodno 8 sati sna

Počalji od Tornado 2011-01-05, 07:41

Tinejdžerima je neophodno 8 sati sna 12617_shutterstock_8499625_if


Deca koja su tokom noći spavala manje od optimalnih osam-devet sati ujutro ustaju nervozna, razdražljiva i dekoncentrisana. Sklona su gojenju i povredama, u školi i u sportskim aktivnostima postižu loše rezultate. Deo roditelja nije svestan posledica neispavanosti, ali ima i onih koji prepoznaju problem, ali ne znaju kako da ga reše.

NOĆNI SMS

– Uz TV, muzički uređaj i mobilni telefon nema sna, posebno ne onog zdravog i okrepljujućeg. Naravno da dete koje je zaspalo posle ponoći i ustalo rano ujutro, jer ide rano u školu, nije naspavano i odmorno – kaže Branka Tišma, psiholog u Osnovnoj školi „Lazar Savatić“ u Zemunu. – Tinejdžer koji je zaspao s mobilnim telefonom pod jastukom ne spava mirno. Iščekujući poziv ili poruku, on i ne može da utone u dubok san koji okrepljuje telo, regeneriše i odmara mozak. Problem je i što isprekidan san nema kvalitet sna u kontinuitetu.

Neispavana deca, kaže Tišma, ustaju umorna, razdražljiva i preosetljiva. Dekoncentrisana su, pa nastavu prate s trećinom pažnje i nisu u stanju da interpretiraju čak ni besprekorno naučeno gradivo.

– Uključen televizor, čak i kad dete spava, deluju iritirajuće. I muzika ima isti efekat jer tinejdžer sigurno neće poneti u krevet MP3 s nasnimljenom klasičnom muzikom, već s najmodernijim, razdražujućim ritmovima – kaže Branka Tišma.


NOĆOBDIJE SU BROJNIJE

U nedostatku domaćih istraživanja prenosimo rezultate jednog britanskog, kojim je obuhvaćeno 1.000 mladih uzrasta od 12 do 16 godina, a koje je pokazalo da:

* 30 odsto tinejdžera u toku radne nedelje noću spava manje od sedam sati, a preporučuje se od osam do devet

* 23 odsto tinejdžera zaspi gledajući televizijski program, slušajući muziku, igrajući igrice na mobilnom telefonu, kuckajući SMS-ove

* 19 odsto ispitanika priznaje da im duži boravak ispred televizora ili računara utiče na kvalitet sna

* 40 odsto ispitanika priznaje da se oseća umorno.
Britanski ekspert za san dr Kris Idžikovski bio je zapanjen rezultatima istraživanja, a posebno činjenicom koliko je malo tinejdžera svesno veze između dobrog i kvalitetnog sna i toga kako se osećaju u toku dana.
– Deca uglavnom ne razmišljaju o svojim lošim navikama. Zato bi roditelji trebalo da im objasne da je san važan za odmor i za oporavak organizma – ukazuje Tišma.

Ona objašnjava da problem može da se reši vrlo jednostavno i poručuje roditeljima da iz dečjih soba izbace televizore i kompjutere i da deci ne dozvole da idu u krevet s muzičkim uređajima i mobilnim telefonima.
– Kad uvedete ovo pravilo, ne popuštajte, ma koliko vas deca molila. Jedino tako možete da budete sigurni da se vaše dete neće noću dopisivati s drugarima i da neće gledati filmove, posebno ne one koji nisu primereni njegovom uzrastu, a kakvi se najčešće emituju noću.
Tornado
Tornado
Admin
Admin

Broj poruka : 13254
Datum upisa : 04.09.2010

https://nisam-tu.4umer.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu