Konflikt dvojice genija: Tesla i Edison
Strana 1 od 1
Konflikt dvojice genija: Tesla i Edison
Na jučerašnji dan 1943. umro je Nikola Tesla, verovatno najveći naučnik 20. veka. Pronalazača obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, naizmenične struje, generatora i sistema proizvodnje i distribucije električne energije svojataju i Srbi i Hrvati i Amerikanci.
Rođen je 10. jula 1856. u Smiljanu, današnjoj Hrvatskoj, kao sin pravoslavnog sveštenika. U istoriji će ostati upamćen i kao naučnik koji se otvoreno suprostavio do tada neprikosnovenom naučnom autoritetu Tomasu Edisonu. Tesla je instistirao na pretvaranju jednosmerne struje u naizmeničnu, što čak ni velikom naučniku Edisonu nije išlo u glavu.
A u samom početku Edison je bio Teslin idol, kod njega je jedno vreme radio kao asistent. Radio je po 18 sati dnevno svih sedam dana u sedmici. Edisonu ga je preporučio Čarls Bačelor, raniji Teslin poslodavac koji je Edisonu poslao pismo sledeće sadržine: „Poznajem dva velika čoveka, Vi ste jedan od njih, a drugi je ovaj mladić”.
Ipak, ubrzo zatim dolazi do velikog sukoba mišljenja, nakon čega Tesla nezadovoljan tretmanom u Edisonovoj firmi otvara svoju kompaniju „Tesla Electric Light & Manufacturing“. Priča se da je Edison rekao Tesli da će mu dati 50.000 dolara ako unapredi rad njegovog generatora.
Tesla je naravno i to uspeo, ali kad je došao da uzme obećanih 50.000 dolara, Tomas Edison mu je začuđeno rekao: „ Pa vi mladiću ne razumete američki humor“.
Edison, kome se najveće zasluge pripisuju za izum električne sijalice, nije verovao u princip naizmenične struje, možda između ostalog i što je u svoj projekat jednosmerne struje uložio mnogo novca. Ipak, činjenica da je dvosmerna električna energija imala domet nekoliko stotina kilometara naspram par kilometara jednosmerne struje donela je pobedu Tesli.
U to vreme u SAD je vladao pravi strujni rat, a da se Edison služio čak i nedozvoljenim sredstvima (ubijanje pasa i objavljivanje panfleta) kako bi dokazao da je Teslin projekat opasan. U tom ratu je Tesla ipak pobedio i 1887. u Njujorku otvorio svoju laboratoriju u kojoj je radio sve do smrti.
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu