Vikiliks : Bugarskim fudbalom upravlja mafija
Strana 1 od 1
Vikiliks : Bugarskim fudbalom upravlja mafija
Fudbalom u Bugarskoj upravlja mafija koja koristi klubove kako bi prala novac i popravila svoj imidž, navodi se u diplomatskoj depeši koju je objavio Vikiliks, a preneo španski dnevnik Pais.
Izveštaj "Bugarski fudbal dobija crveni karton zbog korupcije" poslat je u januaru prošle godine iz američke ambasade u Sofiji.
"Opšte je mišljenje da bugarske fudbalske klubove direktno ili indirektno koriste osobe koje se bave organizovanim kriminalom, i koje ih koriste da bi stekle legitimitet, oprale novac ili brzo zaradile", navodi se u izveštaju.
Fudbalski klubovi u Bugarskoj bili su društveni, policijski ili vojni, a "prodati su novoj ekonomskoj eliti, poznatoj po svojoj bliskosti sa organizovanim kriminalom ili bivšim javnim službama", piše u depeši koju je potpisala Suzan Saton.
"Sada su skoro svi timovi povezani, ili su bili povezani, sa kriminalcima", navodi se u izveštaju i ističe da su i najpoznatiji klubovi u Bugarskoj u rukama kriminalaca - Levski, CSKA Sofija, Liteks Loveč, Slavija, Černo More, Varna, Lokomotiva iz Sofije i Lokomitiva iz Plovdiva.
Bugarske vlasti počele su u decembru istragu o osam utakmica za koje se sumnja da su nameštene, a u koje je umešano 11 klubova. Istragu je izazvala sumnja koju je izrazila Evropska fudbalska unija.
Ko su fudbalske gazde
Sumnju u povezanost mafije i fudbala izazvao je veliki broj ubistava čelnika fudbalskih klubova u toj zemlji. Mnoge "fudbalske gazde" često su bile umešane u organizovani kriminal.
Zanimljivo je da je haos koji vlada u bugarskom fudbalu prošle godine pokušala da iskoristi i takozvana "kladioničarska mafija".
Neposredno pred derbi meč bugarskog prvenstva između Levskog i CSKA, predstavnici ruskog tima, Rubina iz Kazanja, došli su da kupe četiri fudbalera Levskog, Milana Živkova, Ze Soareša, Darka Tasevskog i Usefa Rabeha.
Bugarska ekipa je, kako se na kraju ispostavilo, bila žrtva velike prevare, jer kada je predsednik kluba Todor Batkov otputovao sa igračima u Kazanj na potpisivanje ugovora, ustanovio je da je cela ponuda bila lažna, i da Rubin uopšte nije imao nameru da kupi fudbalere.
U isto vreme u azijskim kladionicama uplaćivane su ogromne sume na pobedu CSKA nad Levskim, što je dovelo do obaranja kvota za taj meč, pa je postalo izvesno da je cela farsa sa kupovinom igrača izvedena da bi se oslabio tim pred utakmicu, i tako osigurali veliki ulozi stavljeni na pobedu CSKA.
Uprava Levskog je uz pomoć bugarskih vlasti tražila asistenciju Interpola da se otkrije pozadina celog slučaja.
Povezanost mafije i fudbala ponovo je došla u žižu javnosti u Bugarskoj letos, kada je ubijen kontraverzni predsednik drugoligaškog kluba Rilski, Jurij Galev.
Galev, koji je bio povezivan sa organizovanim kriminalom u Bugarskoj, učestvovao je u više vatrenih obračuna, a osim što je bio predsednik kluba, radio je i kao opštinski savetnik u gradu Samokovu.
Sličnu sudbinu pre njega doživeli su predsednici Lokomotive iz Plovdiva, Aleksandar Tasev i Georgi Iliev.
Prvo je Iliev u letovalištu na Crnom moru upucan u glavu snajperom. Njegov naslednik Georgi Tasev nađen je mrtav u svom "mercedesu", sa dve prostrelne rane na glavi.
Posebno zanimljiv je slučaj predsednika Liteksa iz Loveha, Angela Bončeva. Ovaj fudbalski funkcioner kidnapovan je 2008. godine, a mafija je za njega tražila veliki otkup. Angelova žena Kamelija je uz pratnju policije išla na sastanak sa otmičarima kako bi im predala traženi novac.
Međutim, Kamelija je pred očima policije oteta zajedno sa novcem, i do danas nije pronađena. Njen muž je pušten posle nekog vremena u jednom sofijskom predgrađu, ali policija nikad nije ušla u trag otmičarima.
Ono što se tada dogodilo bugarski mediji su okarakterisali kao veliku sramotu bugarskih snaga bezbednosti.
I bivši predsednik Černomoreca iz Burgasa, Ivajlo Dražev, imao je "burnu" istoriju. Dražev je uhapšen početkom prošle godine zbog optužbi za lažiranje dokumenata, ali je pušten uz kauciju.
U novembru prošle godine Dražev je osuđen na pet godina zatvora zbog izazivanja saobraćajne nesreće 1998. godine, u kojoj su život izgubile dve osobe. Testovi su pokazali da je Dražev tada imao više od dva promila alkohola u krvi.
Zanimljivo je da je Dražev na izborima 2009. godine bio kandidat za poslanika ispred stranke Bugarske patriote.
Kada nije uspeo da uđe u parlament, Dražev se na prevremenim izborima kandidovao i za gladonačelnika Burgasa, a jedno vreme je bio i kandidat za predsednika Fudbalskog saveza Bugarske, ali nije mu dopušteno da prisustvuje sastancima.
Osim kontroverznih fudbalskih funkcionera, i pojedine bugarske sudije bile su pod sumnjom da su nameštale mečeve.
Najpoznatiji je slučaj arbitra Antona Genova, koji je bio suspendovan od strane Uefe, zbog sumnje da je nameštao internacionalne mečeve.
Genov je postao sumnjiv zbog četiri penala, po dva na obe strane, koje je dosudio na prijateljskom meču između Makedonije i Kanade u novembru 2009. godine.
Zanimljivo je da su kladionice primale veliki broj opklada na kombinaciju golova i tačnog broja penala na meču.
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu