Višenamenska zidna polica
Strana 1 od 1
Višenamenska zidna polica
Ormari, ladice, regali – to je stvar prošlosti. Odsad se za urednost brine višenamenska zidna polica. A istovremeno će svojom atraktivnošću zaseniti i poneku sliku na zidu.
Na ovoj polici smo uz magnetnu traku i vešalicu za ključeve sa osnovne verzije izveli i različite mogućnosti za odlaganje. Na Vama je da na kraju odlučite koje naše predloge ćete provesti u delo, kako ćete posložiti elemente i koje će biti njihove dimenzije.
Uputstvo
Izrada i montiranje letvi za vešanje i odstojne letve
Isecite obe letve za vešanje iz ploče dužine 1000 mm i širine 120 mm. U tu svrhu postavite list na stonoj kružnoj testeri pod uglom 45° i uzduž presecite ploču za letve za vešanje. Kako bi ovaj dugi rez bio ravan potrebno je stezaljkama pričvrstiti jednu letvu kao paralelni graničnik.
Zatim bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm izbušite rupe na letvama za vešanje i upustite ih na širem kraju letava. Izbušite i odstojnu letvu kako biste je mogli šrafovima pričvrstiti za zadnju ploču i upustite rupe.
Kako bi oves višjenamenske police na kraju bio bezbedan i ravan, potrebno je letve za vešanje precizno montirati na zadnju ploču i na zid. Pri montaži na zid od pomoći je libela ili laser za ukrštene linije.
Za spajanje šrafovima na zadnju ploču okrenite ju licem nadole i postavite na potpornje. U skladu sa uputstvom na crtežu postavite letvu za vešanje na zadnju stranu i pričvrstite ju kroz izbušene rupe šrafovima 4 x 35 mm i akumulatorskim odvrtačem. Isto to učinite i sa odstojnom letvom.
Savet za spajanje šrafovima dvaju MDF delova:
Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.
Kako bismo površinu mogli što celovitije i kvalitetnije obraditi, trebamo to uraditi pre završnog sastavljanja višenamenske police. U vezi toga pročitajte radni korak broj osam.
Krojenje stranica i donjih ploha pretinaca od akrilnog stakla i izrada žlebova
Prvo izvedite kose stranice velikog pretinca: prema merama na crtežu olovkom na velikim stranicama iscrtajte nakošeni brid za sečenje.
Kako bi rez bio ravan potrebno je stezaljkama pričvrstiti odgovarajuću letvu kao paralelni graničnik. Sada možete ubodnom testerom izrezati stranicu.
Prednja ploča od akrilnog stakla velikog pretinca učvršćena je žlebovima na stranicama; kod manjih su stakla utaknuta u žlebove na donjoj plohi. Način izrade žlebova je u oba slučaja jednak.
Na Vašu radnu površinu stezaljkama fiksirajte jednu radnu ploču veličine približno 400 x 400 mm. Zatim na radnu ploču pričvrstite stranicu na kojoj treba izraditi žleb i to sa dva šrafa čije glave ćete pažljivo upustiti u njenu površinu. (Pritom nastale rupe pre završne obrade površine nestaju pod ispoliranom nivelir masom). Druga mogućnost: šrafovima odozdo pričvrstite radni komad kroz radnu ploču; tada će rupe koje treba popuniti biti manje.
Površinsku glodalicu sa glodalom za izradu utora postavite na dubinu žleba od 15 mm. Pomoću paralelnog graničnika u stranici izdubite na udaljenosti od 10 mm od prednje ivice žleb širine 4 mm. Ovaj postupak ponovite na drugoj stranici kao i na donjim plohama manjih pretinaca.
Sečenje akrilnog stakla
Prvi deo ovog radnog koraka možete si olakšati ako date da Vam prednje ploče od akrilnog stakla iseku kod dobavljača ili u trgovini građevinskim materijalom. Akrilno staklo možete seći i (stonom) kružnom testerom kao i ubodnom testerom.
Broj hodova na ubodnoj testeri postavite na regulacijskom točkiću na 3 - 4 (na kružnoj testeri: niski broj obrtaja). Prilikom sečenja obavezno koristite zaštitne naočari, kako biste zaštitili oči od frcajućih strugotina.
Prilikom pritezanja radnih komada od akrilnog stakla koristite podloške od mekanog materijala (npr. od filca). Kako bi sačuvali osetljive površine zaštitnu foliju odstranite tek na kraju, u ovom slučaju čak i nakon lakiranja.
Stegnite prednje ploče i izbrusite uzdužne bridove. Započnite brusnim papirom granulacije 120; fino završno brušenje izvodi se brusnim papirom granulacije 240. Uvek brusite samo duž ivice. Nakon toga skosite uglove tako da ih obradite finim brusnim papirom brušenjem pod uglom 45°.
Sastavljanje pretinaca od akrilnog stakla
Pretinci se izuzetno lakiraju tek nakon montiranja, kako bi se nivelir masom i bojom prekrile rupe od šrafova.
Započnite montažu manjim pretincima. Pozicionirajte donju plohu gornjom stranom nagore i zajedno sa pripadajućim stranicama postavite na radnu plohu, na način kako ih želite montirati. Olovkom na stranicama iscrtajte obrise donje plohe.
Sada u sredinu obrisa izbušite po dve rupe za šrafove 3,5 x 40 mm, kojima onda montirate stranice na donju plohu. Upustite rupe sa spoljne strane; pre lakiranja će biti poravnane nivelir masom. Kasnije pri montaži vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju delova MDF ploče koji su navedeni u radnom koraku broj jedan.
Kod velikog pretinca se donja ploha ne nalazi između stranica, već stranice stoje na donjoj plohi. Stoga na njemu označite obrise stranica na dnu pretinca. Zatim možete na donjoj plohi izbušiti rupe za šrafove 3,5 x 40 mm kao što je opisano u prethodnom odeljku, rupe odozdo upustiti i akumulatorskim odvrtačem montirati delove.
Prednje ploče od akrilnog stakla pri sastavljanju stranica dodatno u žlebovima fiksirajte silikonom ili lepilom, ukoliko ne budu dovoljno čvrsto useli na svoja mesta. Zaštitnu foliju sa ploča od akrilnog stakla odstranite tek nakon lakiranja; izbrušene vidljive ivice prethodno dodatno oblepite lepljivom trakom.
Priprema i montaža držača sa gumenom trakom i police
Heftalicom pričvrstite sa dve spajalice gumenu traku za gornji kraj poleđine lakirane ploče držača. Paralelno sa gornjom ivicom nategnite traku preko prednje strane i ponovo na poleđinu. Tu je opet pričvrstite sa dve spajalice. Pritom spajalice uvek postavljajte u smeru namatanja trake, kako bi oba kraja spajalice zahvatila u materijal. Postupajte kao što je ovde (i na crtežu) opisano, sve dok ne omotate gumenu traku do suprotnog donjeg kraja.
Kako biste montirali držač sa gumenom trakom i lakiranu policu, polegnite gotovu lakiranu zadnju ploču vidljivom stranom nagore na Vašu radnu podlogu. Prema dimenzijama danim na našem crtežu pozicionirajte policu i držač sa gumenom trakom donjom, odnosno zadnjom stranom nadole na zadnju ploču. Pažljivo iscrtajte njihove položaje.
U središnjem delu iscrtanih obrisa polica i držača bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm izbušite dve (polica) i četiri (držač sa gumenom trakom) rupe. Upustite rupe na poleđini zadnje ploče.
Sada možete delove ponovo pozicionirati na zadnju ploču i odozdo ih montirati pomoću akumulatorskog odvrtača i šrafova sa upuštenom glavom 4 x 35 mm. Pri montaži vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju delova MDF ploče koji su navedeni u radnom koraku broj jedan.
Lepljenje limene trake
Temeljito osušenu zadnju ploču nakon lakiranja polegnite na Vašu radnu podlogu - vidljivom stranom nagore. Prema dimenzijama danim na našem crtežu postavite limenu traku na zadnju ploču i pažljivo na laku označite njen položaj.
Nalepite dvostranu lepljivu traku prvo na limenu traku. Svucite zaštitnu foliju sa drugog lepljivog sloja i pritisnite limenu traku na lakiranu površinu.
Montiranje ručki za nameštaj kao vešalica
Sledeće pripremne radove izvedite pre obrade površine: ucrtajte na zadnjoj ploči položaje ručki prema merama sa našeg crteža; bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm izbušite rupe u prednjoj strani zadnje ploče.
Nakon lakiranja montirajte ručke pomoću priloženih šrafova.
Priprema površina
Prvo poravnajte sve vidljive rupe od šrafova (i u delovima koje tek treba ugraditi!) u MDF- površinama koristeći nivelir masu ili kit za aute. Nakon sušenja (poštivati upute proizvođača!) izbrusite mesta gde se nalaze šrafovi brusnim papirom granulacije 120.
Prvo skosite bridove svih delova od MDF ploča, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Površine MDF ploča obradite brusilicom i brusnim papirom granulacije 120 - 180.
Obrada površina
Prvo temeljito pročitajte uputstva za primenu i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Obradite sve vidljive MDF- površine osim letvi za vešanje odstojne letve. Nanesite temeljni popunjivač valjkom ili po potrebi sistemom za fino prskanje. Ostavite ga da se dobro osuši.
Ako u sledećem radnom postupku sa vašim sistemom za fino prskanje želite da nanosite neki drugi materijal, trebate da promenite rezervoar za boju.
Saveti za obradu MDF ploča
MDF površine imaju visoku moć upijanja. Stoga je naročito ivicama potrebno posvetiti više pozornosti - što znači: naneti više slojeva. Moguće je da izbegnete zahtevan postupak popunjavanja (zatvaranja upijajućih površina) tako da upotrebite MDF ploče sa temeljnom folijom. Ona garantuje postizanje savršenog premaza i bez popunjivača – barem što se površine tiče.
Temeljno premazane površine i ivice fino obrusite; povisujte pritom granulaciju brusnog papira postepeno sa 180 preko 220 sve do 240.
Lakiranje vidljivih površina
Lakovi su dostupni u mnogim varijantama i cenovnim kategorijama. Odlučujući za odabir su primenljivost, tehnička opremljenost Vašeg doma i zahtevi na kvalitet i postojanosti površine. Potražite savet u specijalizovanoj trgovini. A ukoliko nemate većeg iskustva sa lakiranjem, preporuča se da za vežbu probate lakirati na jednom probnom uzorku.
Najbrži i najbolji rezultat postići ćete sa akrilnim lakovima. Sistemom za fino prskanje nanose se naročito jednostavno i brzo ovi lakovi koji se razređuju vodom.
Usipajte lak u rezervoar za boju i razredite ga sa malo vode, ukoliko je potrebno. Uz pomoć probne ploče podesite mlaz na mlaznici i količinu boje na regulacionom točkiću. Mlaz može da se podesi horizontalno ili vertikalno za prskanje na površine i konusno za prskanje na ivice. Najbolje prvo lakirajte bridove a zatim površine; njih ravnomernim, paralelnim pokretima.
Preuzeto sa bosch-do-it.rs
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu